Jste zde: Recenze » Recenze: Stephen Williams - Dívka, která si říkala Tuesday

Recenze: Stephen Williams - Dívka, která si říkala Tuesday

Recenze

„Dívka, která si říkala Tuesday“ je literárními kritiky srovnávána s Lis Salanderovou a toto přirovnání není od věci. Tuesday je podobný typ hrdinky, jen je o kapánek drsnější a cílevědomější ve své pomstě.

Thriller vás zavede do Londýna plného gangů mladistvých, kteří se baví tím, že ubližují ostatním. Londýn je v románu vylíčen jako temné město a Stephen Williams vás zavede do míst, o kterých se v turistických průvodcích rozhodně nepíše. Celá kniha působí jako fikce, ale když si přečtete autorovo poděkování, napadne vás, jestli na příběhu není přece jen něco pravdivého. Výsledek? Příběh (už tak dost strašný) se vám zaryje pod kůži ještě víc.

Londýnskou čtvrť chudých terorizují gangy mladistvých závislých na drogách a jejich vrstevníkům, kteří nepatří mezi vyvolené, se tu žije dost těžko. Znásilnění a zmlácení jsou na denním pořádku, a kdo může, zabarikáduje se doma. Život obětí je depresivní a plný bezmocného vzteku. Když se zde poprvé objeví tajemná dívka, která se podepisuje jako Tuesday, místní se odváží doufat, že bude líp a že zlo bude potrestáno.

Tuesday žije v podzemí, kde tři roky plánovala pomstu těm, kteří jí ublížili. Svou část příběhu vypráví v první osobě a její kapitoly připomínají americkou drsnou školu. Tuesday se nemazlí ani se svými nepřáteli, ani se svými čtenáři. Je cynická, chladnokrevná a jde až na dřeň. My se s ní setkáváme ve chvíli, kdy zmrzačí několik mladíků v metru. Objektivně vzato byste ji mohli považovat za psychopatku a vraždící monstrum, ale brzy zjistíte, že pro své chování má dobré důvody. Pokud s ní nebudete přímo sympatizovat, rozhodně ji za její skutky neodsoudíte.

Tuesday si prošla peklem, ale co se jí konkrétně stalo a kdo to způsobil, se budete dozvídat postupně. Tuesday vyráží do bitvy proti všem, kteří ubližují ostatním, a oběti šikany v ní vidí svou hrdinku a spasitelku. Jinak to ovšem vnímá dvojice policistů, která má za úkol odhalit její identitu a chytit ji. Tuesday je chytrá, v práci s technikou exceluje a minimálně na začátku působí jako dívka, která si ví se vším rady. Pasáže týkající se pátrání jsou psány ve třetí osobě a žánrově připomínají krimi román.

Vyšetřování vede detektiv Loss, který ke své hrůze zjistí, že ho s Tuesday pojí zvláštní pouto. Autor je výborný vypravěč a jeho postavy působí poměrně reálně. Pokud si potrpíte na literární omáčku plnou popisů a líčení, nejspíš budete mít pocit, že jste o něco ochuzeni, ale fakt je, že ke zběsilému tempu vyprávění plného akce by se nějaké zbytečné řečičky nehodily. Williams toho na vás vychrlí tolik, že si budete muset dopřát odpočinkový čas, abyste všechno strávili a nějak se s tím popasovali.

Tuesday ani kniha nejsou nijak podbízivé a nesnaží se vám zalíbit. Hrdinové nefilozofují, ale konají a řídí se vlastní morálkou. Pojmy jako „právo“ nebo „spravedlnost“ ustupují násilí a navrch má ten, kdo je bystřejší a má silnější pěsti. Díky tomu, že je Tuesday dívka, tu najdete i dojemné a emočně vypjaté scény. A snad ani nemusím říkat, že vás příběh vtáhne do děje a nepustí, dokud nebudete na poslední stránce.

Veronika Černucká

Za poskytnutí recenzního výtisku děkujeme nakladatelství Domino.

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.