Jste zde: Recenze » Recenze: Thomas Enger - Instinkt dravce

Recenze: Thomas Enger - Instinkt dravce

Recenze

V pečovatelském domě v Oslu je nalezena mrtvá stařenka, které vrah do očí zarazil její vlastní pletací jehlice. Téhož dne se v tisku objeví palcové titulky, hlásající, že ministryně spravedlnosti Trine Juulová-Osmundsenová je nařčena ze sexuálního obtěžování mladšího politika, jehož totožnost zůstává utajena. Případ rozpoutá obrovské mediální šílenství...

* * * 
 
Detektiv Bjarne řeší vraždu v pečovatelském domě, ke které je zavolán. Zavražděna je stará žena, bývalá kantorka, která nebyla nikdy příliš oblíbená. Její vražda je neobvykle provedená, do očí má zaražené vlastní jehlice na pletení. Novináři jsou na tento případ natěšení, ale mají o práci a zábavu postaráno, protože Trine, ministryně spravedlnosti, je obviněna ze sexuálního vydírání a její pozice je ohrožena. Má vše na svědomí jeden pachatel nebo se jedná pouze o souhru náhod?
 
Příběh se odehrává během jednoho jediného týdne v září roku 2009. Na 375 stranách se odehrává komplikovaný příběh více osob, které pojí jediné – vyrovnávání se s problémy, ať už současnými či s nešťastnou tragickou minulostí. Hlavních postav v Instinktu dravce je vícero, což brání příběhu v jednotvárnosti a sledujeme tak opravdu rozvinutý a propracovaný příběh.
 
Autor nás zavádí do světa vyšetřovatelů, novinářů, ale i politiků. Veškeré tyto profese čtenářům představil do detailů a stejně tak i životy jednotlivých hrdinů a jejich trápení. Poznáváme cílevědomé jedince, kteří jsou oddáni své práci, a to mnohdy na úkor vlastního osobního života a spokojenosti.
 
„Jenže pokud má dělat tuhle práci a má-li v ní být dobrý, tak jak si představuje, musí prací žít. On musí být práce. A práce musí být on. Celý on.“ (str. 42)
 
Thomas Enger nechá čtenáře nahlédnout do lidské psychiky i samotného vraha. Jsme svědky nejen jeho činů, ale i uvažování a potěšení ze zabíjení, které provádí z dlouhodobé a hluboce zakořeněné nenávisti a touze po pomstě.
 
„Ale když ji sevře ještě trochu pevněji a cítí, že klesá na pohovku jako balón, který pomalu ztrácí vzduch, tehdy to uvidí.
Vidí.
A je to to nejfantastičtější, co kdy viděl.“ (str. 178)
 
 
Kapitoly knihy jsou krátké a stručnější, přičemž každá se vždy věnuje jedné osobě. Zpočátku jsem se hůře orientovala v postavách.
 
Musím přiznat, že jsem byla poněkud zklamaná knihou po stránce napětí a spádu děje, ale pouze asi na prvních sto stranách knihy. Autor na začátku knihy prozradil, co se tedy vlastně stalo a postupně zabředával do pomalého vyšetřování. Po překonání této časti knihy se ale vše zlepšilo a děj jsem si užívala. Kdo ale čeká napětí, u kterého nebude téměř dýchat, v Instinktu dravce se ho nedočká.
 
Po celou dobu čtení tohoto díla jsem čekala, jak autor spojí veškeré dějové linie, týkající se více lidských životů, dohromady a dílo bude dávat smysl jako celek a výsledek mě nezklamal.
 
Milovníkům detektivek Instinkt dravce rozhodně doporučuji, protože si přečtete propracovaný a kvalitní příběh, na kterém si dal úspěšný spisovatel Thomas Enger opravdu záležet.
 

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.