Jste zde: Recenze » Recenze: Tore Renberg - Tak zítra

Recenze: Tore Renberg - Tak zítra

Recenze

„Tak zítra“ je originální kriminální román založený na psychologickém vývoji jednotlivých postav. Od začátku můžete sledovat chování a myšlení aktérů příběhu a napětí pramení z toho, že dotyční téměř nikdy neudělají to, co od nich čekáte.

Tore Renberg (1972) je norský spisovatel a hudebník, kterému již vyšla pěkná řádka knih, z nichž některé byly úspěšně zfilmované. Jeho knihy jsou drsné, atypické, temné a on sám si libuje v postavách na okraji společnosti. Jeho hrdinové jsou z našeho pohledu „antihrdinové“, ale i přesto se s nimi dokážeme ztotožnit a nepřejeme si, aby se jim stalo něco zlého. „Tak zítra“ je napsána ve stylu noir a u čtenářů zvyklých na logické hádanky klasických detektivek může vyvolat deprese nebo nevolnosti.

Renberg se s ničím nepáře a svým postavám ani čtenářům nedá nic zadarmo. V jeho příběhu nenajdete nic líbivého a rozhodně vám nebude hrát na city, abyste si ho oblíbili. Motto celé knihy tak může být: Buď se budeš bavit, nebo mě znechuceně odložíš, ale mně je to jedno. Na tomto místě musím podotknout, že odložit tento příběh by byla vážně škoda. Navíc si myslím, že to hned tak neuděláte. Děj vás možná nevtáhne do děje hned na první stránce (je tady několik různorodých postav, které sledujeme jednotlivě, takže to ani nejde), ale po několika kapitolách, když se střetnou osudy jednotlivých aktérů, budete tak vtaženi do hry, že budete pokračovat ve čtení. Kniha si vás postupně podmaní a vy budete zvědaví, jak se to nakonec celé vyvrbí.

Ani jedna z postav není hlavní a nejde říci, že jedna zápletka by byla důležitější než ostatní. Fajn je, že ani jedna z postav není buď dobrá, nebo špatná. Všichni jsou namíchaní z ingrediencí běžných lidí, proto není nijak obtížné představit si, že jste na jejich místě vy. Záporáci možná převládají, ale to je dané i tím, že ti, kteří byli na začátku kladní, provedou něco, za co jimi budete opovrhovat. Postavy tvoří mišmaš, vedle adolescentů tu najdete dospělé, vedle premiantů zločince. Někoho baví ubližovat, někdo ubližuje proto, že musí. Někoho ovládá jeho chtíč, někdo je zlý od přírody a někoho donutí okolnosti, aby se choval hnusně.

Jistěže jsou tady lidé, kteří se chtějí chovat čestně a snaží se pro to dělat maximum, ale i ti mají leckdy smůlu. Důvodem je setkání s asociály, kterými se to v knize jen hemží. Za všechny budu jmenovat Daniela, chlapce z dětského domova, který si nedokáže pomoci, aby neubližoval citlivým a bezbranným dívkám. Pokud bych měla typizovat, ženy jsou na začátku této knihy těmi charakternějšími. Přesto (nebo právě proto) to s nimi často dopadne hůř.

Autorův styl je stejný jako jeho příběh – drsný, jiskrný a bez zbytečných příkras. Věty na vás chrlí jako kulomet a v jeho slovní zásobě se střídají vulgarismy s poetickými výrazy. Autorův styl je zážitek sám o sobě. Celkově je „Tak zítra“ detektivka pro fajnšmekry a pro milovníky neotřelých výrazů a originálního autorského stylu. 

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.