Jste zde: Recenze » Recenze: Unni Lindellová - Temný muž

Recenze: Unni Lindellová - Temný muž

Recenze

Druhá kniha od jedné z nejprodávanějších norských autorek vydaná v Česku aneb Harry Hole v sukních.

Britt Bubergová má strach. Bojí se temného muže. Doufá, že nikdy nepřijde, nemůže ji přeci najít. Jenže může, a tak se Britt jednoho dne najde mrtvá. Vyšetřování vede různými směry. Do Norska, do Švédska, do kempu, jehož majitel bydlí ve stejném domě, ve kterém bydlela Bubergová, do domova seniorů i do minulosti. Které informace jsou důležité, co se v minulosti stalo tak strašného, že za to musela Britt Bubergová zaplatit a kdo je tedy vrah?

Minulost v tomto případě dohání i Marian. Zarputilou policistku, kterou tento případ vrátí v myšlenkách na nepěkné dětství. A Marian zase dohání k šílenství svého nadřízeného Cata Isaksena. Jenže, jak už to tak bývá, když se dva vyšetřovatelé nemohou snést, vyšetřování se daří.

Tak jako se vyšetřování vydává různými směry, tak i kapitoly skáčou z místa na místo. Kniha je psaná formou velmi krátkých kapitol (průměrně 2-5 stránek), takže se vždy dozvíte něco nového a poskočíte zase někam jinam. Díky tomu se čte kniha velmi příjemně, je přehledná a má spád. Velkým pozitivem je, že ačkoliv je psána ve třetí osobě jednotného čísla, máte možnost přečíst si o myšlení a jednání nejen vyšetřovatelů, ale i oběti i vraha a vcítit se do nich. Ještě nejsem dobrý znalec severského stylu, takže jsem párkrát měla trošku problémy se zvláštními obraty, ale jen prvních pár kapitol, pak si člověk docela zvykne. Kniha není nikterak vtipná, ani vysloveně drsná. Spíš se zaměřuje na postavy a jejich myšlení a jednání.

Ani s jednou z postav bych se neztotožnila, ale neznamená to, že by byly špatně napsané, naopak. Jsou vykresleny dobře, mají své kladné i záporné body. Marian je stále ovlivňována nepěkným dětstvím a postupně se stává případem přímo posedlá. Scéna, kdy se opila do němoty, zvracela a přitom myslela na případ, jistě některým připomene Harryho Holea. Ano Marian bych přesně nazvala Harry Hole v sukních. Někdy nejen Catovi, ale i mě, lezla na nervy, na druhou stranu, na vyřešení případu měla snad největší podíl právě ona. Cato je taková neutrální postava. Trošku holkař, trošku pedant, ale především zkušený a dobrý kriminalista. Dohromady tvořil tento pár výbušnou směsici dohadů a „naschválů“, přesto, nebo možná právě proto, fungovali skvěle jako tým a dokázali případ vyšetřit a dojít k zjištění, že jim to jako parťákům vlastně dobře klape.

Byla by to celkem výborná detektivka, kdyby nebylo toho konce. Vraha jsem odhalila už asi v půlce knihy, v podstatě to ani nikdo jiný být nemohl a to mi trochu vadí. Mám ráda to napětí a hádání, kdo a proč to mohl být. Tady byl v podstatě jen jeden motiv, který se sice odkrýval postupně, ale až příliš detailně. Před závěrečným vysvětlením jste vlastně už věděli všechno, co jste potřebovali, nebo jste to aspoň správně tušili. A závěrečná kapitolka, no nevím, někomu se to může zdát jako výborné zakončení, mně už to přišlo trošku přehnané a opakující se.

Přesto jsem ráda, že jsem knihu přečetla, četla se dobře, nelituji a ráda si přečtu i další knihy od této autorky. Takže milovníci krimi a severu neváhejte!

Barbora Obstová

http://bastera.blogspot.cz/

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

Autor: [Asenath] - Komentář ze dne: 17.04.2013 09:18:24
Já nevím, proč nám to dělají, to předčasné odhalování pachatelů :) Vrcholem byl Číňan od Mankella - kde to bylo naznačené hned na začátku, člověk tomu nechtěl věřit a prošel Čínou a Amerikou napříč staletími, aby se ujistil, že to opravdu bylo tak. Medová past mě nadchla, tak se těším i na Temného muže.


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.