Jste zde: Recenze » Neseverský týden: Michal Sýkora - Ještě není konec

Neseverský týden: Michal Sýkora - Ještě není konec

Recenze

Že nejde spojit klasickou detektivku křížovku s vyšetřováním z krimi románů? Novinka z nakladatelství Host vás přesvědčí o tom, že to jde s elegancí, humorem a nadsázkou. „Ještě není konec“ dokáže to, co málokterá kniha. V jednu chvíli se budete smát jako šílení a pár odstavců na to vám bude běhat mráz po zádech.

Román má všechno, co musí obsahovat čtivá detektivka, ačkoliv zrovna tohle by nás nemělo překvapovat. Autorem je Michal Sýkora (1971), který detektivky nejen píše, ale věnuje se jim i profesionálně. Přednáší o nich a píše odborné monografie a stati. V současné době působí na Katedře divadelních a filmových studií na Filozofické fakultě Univerzity Palackého a úzce spolupracuje s televizí, která podle jeho knih natočila sérii „Detektivové od Nejsvětější Trojice“.

Pokud máte rádi detektivky, pak si „Ještě není konec“ přečtěte už jen proto, abyste věděli, jak to dělá profík, který zná všechny fígle svých kolegů detektivkářů. Příběh se odehrává v Olomouci v roce 1987 a Sýkora se skvěle popasoval se všemi místními i historickými reáliemi. Bývalý režim zapasoval do příběhu, a dokonce z něj jistým způsobem udělal i součást zápletky. Obětí tragédie je zde rodina Třebovických, což byla místní honorace. I tohle je jedna z věcí, které odkazují ke klasickým detektivkám Agathy Christie. A vězte, že těch shod bude víc.

Samotné provedení vraždy evokuje takzvané říkankové případy slečny Marplové. To jsou ty, kde se vrah inspiroval leckdy infantilními veršovánkami pro děti. V našem příběhu jde o jednu z drastických balad z „Kytice“ Karla Jaromíra Erbena. Policistka Marie Výrová je požádána, aby prošetřila případ, který byl již dávno uzavřený, protože jeden ze svědků neštěstí má pocit, že došlo k omylu a ve věznici skončil nevinný člověk. Marii se do vyšetřování příliš nechce, ale nechá se přemluvit a začíná pátrat po tom, co se kdysi stalo. K ruce má policejní spisy, zprávy patologa, ale převážnou většinu informací získává z rozhovorů s účastníky.

Ačkoliv je Marie Výrová zkušená vyšetřovatelka, která by mohla o své práci barvitě vyprávět, autor dal větší prostor jejím rozhovorům se svéráznými a značně originálními vedlejšími postavami. Téměř každý něco skrývá a to, jak Sýkora zachází s přítomností skutečného vraha, je povedený husarský kousek. Stopy k vyřešení záhad budete mít celou dobu před očima, ale nejspíš si nedáte dvě a dvě dohromady. Svědci mlží, zapírají a lžou a k tomu s vámi ještě navíc manipuluje i autor.

Autorův styl je svěží, originální a barvitý. Sýkora je vypravěč se smyslem pro tempo a s pochopením pro své hrdiny. Je znát, že má rád lidi, a že se do nich dokáže vcítit. Paradoxně nejlepší pasáže jsou ty, které se týkají pubertálních dívek nebo dospělých žen zatížených komplexy. Rodinné vztahy jsou tady vylíčené tak, že máte pocit, že řadu epizod nevymyslel, ale prožil. Co se týče slovní zásoby, autor se striktně nedrží pouze spisovného jazyka, ale jeho postavy mluví jako skuteční lidé. A tak tu najdete vulgarismy, nářečí a řadu slov a spojení z obecné češtiny.

„Ještě to nekončí“ je kvalitní detektivka, kterou ocení všichni amatérští detektivové. A tak si udělejte něco dobrého a pusťte se do souboje dedukce s Marií Výrovou. Autor použil všechny triky, aby vás oblafl, ale myslím, že mu to rádi odpustíte, protože kniha vám nabídne skvělý čtenářský zážitek.

Hodnocení: 95 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.