Jste zde: Recenze » Recenze: Anna Ekbergová - Ocejchovaná

Recenze: Anna Ekbergová - Ocejchovaná

Recenze

Rebekka přišla v sedmnácti letech při automobilové nehodě o matku i nenarozené dítě. Po dalších sedmnácti letech se pokouší začít znovu, ale od lékaře se dozví, že má rakovinu. Pomoci může jen přímý příbuzný a Rebekka se dozvídá něco, co jí obrátí život vzhůru nohama.

Anna Ekbergová je společným pseudonymem dánské dvojice autorů Anderse R. Klarlunda a Jacoba Weinreicha. Klarlund pracoval dlouhá léta jako režisér a scénárista. Na svém kontě má řadu výjimečných filmů a do světa literatury vstoupil v roce 2009. Weinreich se proslavil jako autor románů pro děti a mládež. Napsal jich pětadvacet a kromě toho se podílí i na psaní filmových scénářů a rozhlasových her. Oba pánové jsou bez debat obratní stylisté, kteří mají v malíku finesy spisovatelů i scénáristů.

Dvojice spolu napsala již několik thrillerů pod pseudonymem A. J. Kazinski. Kazinski využívá čtenářsky vděčné motivy z žánru detektivky i hororu a podobně pojaté jsou i thrillery, které vyšly v nakladatelství Metafora pod pseudonymem Anna Ekbergová. Zájem čtenářů i recenzentů si Ekbergová získala drsným příběhem „Ztracená“ a své vypravěčské umění předvedla i v následující knize „Šťastně až do smrti“. Autorka si potrpí na originální příběhy, které zpracuje po svém tak, abyste každou její knihu zhltli na posezení.

Tuto dámu není radno podceňovat. Ekbergová zná své čtenáře (potažmo čtenářky) a moc dobře ví, co na ně zabírá. „Ocejchovaná“ by se v rukách menšího spisovatele nebo začátečníka lehce změnila v řadu klišé, ale to u Akbergové opravdu nehrozí. „Ocejchovaná“ je temný thriller a zároveň i neuvěřitelně intimní příběh jedné ženy, která kdysi přišla o dítě. Kniha obsahuje dva samostatné příběhy, ale každému fanouškovi žánru bude jasné, že se v určitém bodě protnou. A věřte mi, že potom budete zírat.

Hlavní hrdinkou příběhu je atraktivní třicátnice Rebekka. Ta kdysi přišla v africké Ugandě o matku i nenarozené dítě a i nyní, po sedmnácti letech, má co dělat, aby se netrápila minulostí. Rebekka vystudovala práva, pracuje jako realitní makléřka, a i když zrovna nemá žádný vážný vztah, je atraktivní a nemá nouzi o nápadníky. Osud tomu ale chtěl, aby se dozvěděla dvě zdrcující novinky. První je to, že onemocněla agresivní formou rakoviny a že jí může pomoci jen nejbližší příbuzný. Druhá šokující zpráva je, že její dcera nezahynula, ale ocitla se v dětském domově.

Rebekka je žena činu, a tak vyrazí na téměř sebevražednou misi do Ugandy. Tahle země je plná rozporů, násilí a je vyloženě nepřátelská vůči bílým ženám. Rebekka se ocitá v pekle a jen my víme, jak s ní souvisí mladičká Angel. Angel byla dětským vojákem, prostitutkou i uprchlicí. Pohání ji touha pomstít se svému mučiteli, který je známý pod přezdívkou Plukovník. A aby toho nebylo málo, Ekbergová do příběhu začlenila ještě policejní vyšetřování probíhající v Kodani. V něm svérázný detektiv Kim pátrá po vrahovi mladé černošky, a i jeho pátrání přinese řadu překvapení.

Kniha „Ocejchovaná“ je drsná, místy až nechutná, ale především neuvěřitelně lidská. Pokud se o některé knize dá říct, že na ni budete myslet ještě dlouho poté, co ji dočtete, pak je to právě tahle novinka z Metafory.

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.