Jste zde: Recenze » Recenze: Anne Holtová – Slepá bohyně

Recenze: Anne Holtová – Slepá bohyně

Recenze

Recenze na knihu Slepá bohyně od Anny Holtové.

Jednoho podzimního dne je v Oslu nalezen zavražděný narkoman Ludvig Sandersen. Případ nebudí nijak zvláštní pozornost a jeho vyšetřováním jsou pověřeni inspektorka Hanne Wilhelmsenová a policejní prokurátor Hakon Sand. V krátké době však dojde k dalším nečekaným událostem: nejprve se na policii sám přihlásí pachatel vraždy a vzápětí je ve svém bytě nalezen mrtvý Sandersenův advokát. Policisté hledají důkazy a souvislosti, bloudí ve slepých uličkách, ale pomalu začínají odhalovat obraz důmyslně fungující drogové mafie. Případ se postupně rozrůstá do nečekané šíře a ukazuje se, že prsty této organizace jsou vskutku dlouhé – zasahují jak do policejních složek, tak do nejvyšších kruhů společnosti.

...

Tak zní anotace Slepé bohyně, která v originále vyšla už v roce 1993 a po dlouhých dvaceti letech se dočkala i českého vydání. Jedná se o první díl ze série s kriminalistkou Hanne Wilhelmsenovou.Ta mi přišla celkem sympatická, stejně jako její kolega Hakon Sand. Kromě vyšetřování se tu rozjíždí i další příběhy, včetně osobních problémů a soukromého života obou hrdinů. Vystupuje tu i třetí hlavní postava a to právníčka Karen Borgová, do které je Hakon Sand zamilovaný a je zajímavé sledovat vývoj jejich "vztahu", který ovšem hatí fakt, že je atraktivní právnička již zadaná.

Musím ale říct, že některé pasáže mě méně zajímaly a trošku i nudily, ovšem to je jen subjektivní pocit. Každopádně vždy se poté našla jiná část knihy, do kterém jsem se s chutí začetl a musím celkově říci, že Slepá bohyně je poctivá detektivka, kterou ocení všichni fajnšmekři severské krimi. A jelikož vyšla před celými dvaceti lety, tak dá čtenářům možnost nahlédnout do počátků veleúspěšných severských kriminálních románů. Navíc Anne Holtová psát opravdu umí a tak v knize nechybí nadhled, ironie a trefné hlášky, které vkládá do úst svých postav.

Nechybí tu ani jistá dávka napětí a do detailů vykreslené charaktery jak hlavních, tak i vedlejších postav. Pravda, nepřišlo mi to jako taková bomba, jako případy Harryho Holea, trilogie Milénium či Lars Kepler atd., ale jedná se opravdu o zajímavou detektivku s propracovaným dějem, ve kterém se zprvu banální případ změní na aféru zasahující až do nejvyšších míst.

Celkově se tedy jedná o veskrze kvalitní čtení, u něhož jsou znát spisovatelské kvality Anny Holtové. A není divu, že o ní Jo Nesbø prohlásil, že je "kmotrou moderního norského kriminálního románu". Musím s jeho tvrzením jen souhlasit. Anne Holtová české fanoušky severských detektivek rozhodně nezklame!

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

Autor: [Bastera] - Komentář ze dne: 25.02.2013 10:54:44
Když to člověk vezme s ohledem na to, kdy kniha v originále vyšla, zní to velmi kvalitně :)


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.