Jste zde: Recenze » Recenze: Arnaldur Indriđason - Propasti

Recenze: Arnaldur Indriđason - Propasti

Recenze

Kniha Propasti od Arnaldura Indriđasona velmi mile překvapila.

Na Indriđasonovu knihu Oběť jsem si přečetl jednu recenzi. Ta knihu velmi chválila. Přesto jsem si nebyl jistý, zda-li se mi bude islandská krimi dobře číst a zda-li mě bude bavit. K mému příjemnému překvapení mě bavila.

Začnu ale mírnou kritikou. Totiž tím, že mi na knize vadil fakt, že si všechny postavy tykají. Na začátku knihy je na to upozorněno: „Na Islandu je v současnosti běžné, že každý každému tyká. Lidé se oslovují jen křestním jménem. K tomu se přihlíželo i při překladu.“

Na Islandu to tak zřejmě chodí. Vzhledem ke složitým jménům některých postav, se tomu ani nedivím. Ale přeci jen, když přijde detektiv k cizí staré ženě a hned jí začne tykat, tak je to pro našince přinejmenším trošku zvláštní. Tohle je ovšem subjektivní názor a ten by se v recenzích neměl tolik promítat. Vrátím se tedy k objektivnímu zhodnocení knihy.

Propast vás zavede na chladný Island v době před ekonomickou krizí. Celý svět obdivuje místní ekonomický zázrak, islandské bondy a akcie jdou strmě nahoru a leckdo na tomto boomu snadno zbohatl. Ovšem vše je jen nafouklá bublina a navíc i tento umělý hospodářský zázrak nemá jen tu lesklou a naleštěnou stranu mince. Existuje totiž i ta druhá strana mince, která je o poznání drsnější a špinavější.

V knize jsou díky tomu zajímavě popsány charaktery postav zbohatlíků, kteří většinou ne zrovna čestně a poctivě přišli ke svému jmění. Na druhou stranu jsou tu zobrazeni i lidé z druhého konce místní ekonomiky. A dost trefně je tu popsána absurdita islandského ekonomického zázraku a pro obyčejného člověka nesmyslné „čachry“ s akciemi či měnami.

Hlavní děj se točí kolem, pro mě velmi sympatického, detektiva Sigurðura Óliho. Není to na rozdíl od mnoha severských detektivů notorický alkoholik ani náruživý kuřák. Ba právě naopak. Snaží se žít spíše zdravým životním stylem, neflámuje, není to sukničkář. Přesto není nudný a na protřelé kriminálníky je i patřičně tvrdý. Ale i on má své problémy. Ostatně, jako každý normální člověk.

Vyšetřování brutální vraždy mladé ženy je prokládáno ještě jedním hlavním příběhem, který se občas promítá v retrospektivě, občas běží v reálném čase. Prozrazovat více by bylo kontraproduktivní. Snažím se vyvarovat spoilerů. Každopádně Propast má vše, co má správná severská detektivka mít. Mírně rozpolceného detektiva, zajímavě vykreslené vedlejší postavy a napínavý příběh. Za web severskedetektivky.cz mohu tuto knihu jen doporučit.

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.