Jste zde: Recenze » Recenze: Arne Dahl - Pět plus tři

Recenze: Arne Dahl - Pět plus tři

Recenze

Od padouchů se očekává, že lžou, až se jim od pusy práší. Klaďasové lžou z nevědomosti nebo dobrých úmyslů. Co ale dělat, když lžou úplně všichni? V tomhle špionážním thrilleru nevěřte raději nikomu. Nepokoušejte se o dedukce a těšte se na parádní zápletky a hromadu falešných stop.

Švéd Arne Dahl (1963) patří už hezkou řádku let k nejpopulárnějším autorům severské krimi. Na svém kontě má bezmála dvě desítky thrillerů, které milují čtenáři i literární kritika. Ostatně, na tom není nic překvapivého. Dahl pracuje jako redaktor a literární kritik, a tak zná všechny fígle a není pro něj problém vytvořit příběh, který vás přiková k židlím na pěkně dlouho.

Jeho romány mají napínavý děj plný zamotaných zápletek, drsný černý humor i psychologickou hloubku. S jeho postavami se lehce ztotožníte, a i když jde o čirou fikci (doufám), jeho příběhy působí reálně. Výjimkou není ani jeho thrillerová novinka „Pět plus tři“ z nakladatelství Mladá fronta. Kniha je třetím dílem trilogie a nedoporučuji jednotlivé díly přeskakovat. Trojici drsných a promyšlených thrillerů si vychutnáte, proto by bylo chybou nepřečíst si všechny knihy.

Hlavní hrdinové jsou tady dva a stále se nedokážu rozhodnout, kdo z nich je mi sympatičtější. Policista Sam Berger je podezřelý z vraždy, kterou nespáchal, a když dostane nabídku na spolupráci s tajnou službou, nezbývá mu než souhlasit. Jeho partnerka Molly Blomová patří k hvězdám tajných služeb, ale my se s ní setkáváme ve chvíli, kdy leží v kómatu v nemocnici a lékaři si o jejím stavu nedělají iluze. „Pět plus tři“ je prvotřídní špionážní thriller se vším, co k tomu patří.

Všichni tu intrikují, všichni sledují vlastní cíle a vy se mějte na pozoru před tím, co kdo říká. Dahl je mistr manipulace a text je plný dvojsmyslů a falešných stop. Autor si s vámi hraje jako kočka s myší a rozhodně nedovolí, abyste mu viděli pod prsty. Karty odkrývá postupně a neustále vás bude něčím překvapovat a šokovat. Jeho styl psaní je velmi originální, rozpoznatelný a přiznejme si, že i návykový. Dahl se nespokojil s obyčejným civilním stylem, ale využil všech rovin jazyka.

„Pět plus tři“ chvíli připomíná báseň v próze, chvíli filozofický esej a někdy má blízko k náboženskému traktátu. Paradoxně to není vůbec na škodu. Možná si budete muset chvíli zvykat, ale věřte mi, že budete nadšení. Berger a Blomová přijmou myšlenku, že Švédsku hrozí teroristický útok nebývalých rozměrů, ale jak správně tušíte, všechno může být úplně jinak. Být vámi, tak se ani nepokouším rozluštit záhady, protože to je nemožné. Je jich tu opravdu hodně a „Pět plus tři“ je excelentní ukázkou toho, jak by měl autor detektivek skrývat stopy a vodítka.

V jistém ohledu je Dahl příjemně komerční a možná až kýčovitý. Důvodem jsou očekávání čtenářů, protože Dahl ani na okamžik nezapomněl, co je smyslem těchto moderních „hrdinných eposů“. Arne Dahl napsal knihu, kterou by si rád přečetl, a evidentně si její psaní užíval. Díky tomu si ji užijete i vy. A nezáleží přitom na tom, jestli jste muž nebo žena, nebo kolik je vám let. V tomto ohledu je „Pět plus tři“ univerzální a nadčasové čtení. A protože je kniha kvalitní i po stylistické stránce, často se k ní budete vracet.

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.