Jste zde: Recenze » Recenze audioknihy Přízrak

Recenze audioknihy Přízrak

Recenze

Přízrak, už devátá kniha ze série o Harry Holovi, není první Nesbøvou knihou, kde proslulého norského policistu (který už ovšem dávno není policistou), zastihneme právě v okamžiku, kdy je ze zdánlivého poklidu povolán mocnější silou k tomu, aby se vložil do vyšetřování více či méně zapeklitého případu.

A stejně jako ve všech předchozích příbězích se i nyní setkáváme s chytlavým dějem a způsobem vyprávění, které hned tak nemá obdoby. Na rozdíl od předešlých knih ale Nesbø (pro některé jeho fanoušky bohužel) tentokrát obdařil Harryho ještě něčím navíc. Z dříve alkoholem a temnými démony zmítaného kriminálního vyšetřovatele se v Přízraku stal osamělý hráč s vlastnostmi super hrdiny.

I když už v předchozích dílech Harry co chvíli někdy až zázračně unikal smrtelným nástrahám svých nepřátel, vždy byl součástí policejního týmu a mohl se spolehnout i na pomoc a rady svých kolegů. Dnes už se Nesbův hrdina živí naprosto někde jinde něčím naprosto jiným a tak při hledání odpovědí v případu, k jehož řešení ho povolaly vzpomínky na dávnou minulost, dokáže sám čelit jak drogovým bosům, tak i neviditelným nepřátelům z řad policie. Když se Harry v průběhu knihy minimálně sedmkrát nachází ve vážném ohrožení života a vždy se z dané situace zachrání až v poslední vteřině, nepůsobí už jednotlivé scény ani napínavě, ani vážně, ale začínají být pro někoho až trapně směšné. Možná ale, že i díky téhle neskutečnosti a udatnosti máme Harryho Hola všichni tak rádi.

Co ale Harry Holovi sluší mnohem víc, je styl, jakým Nesbø celý děj Přízraku vypráví. Autor čtenáře provádí klikatým příběhem tak, že mu nedá ani na chvíli vydechnout a neustále před ním poodhaluje nová zjištění a informace. Na jednu stranu tak Nesbø vytváří napínavý hlavolam, k jehož řešení neustále pobízí. Na druhou stranu Přízrak ke konci knihy bohužel vyznívá jako překombinovaný thriller, který z povahy svého konce vede čtenáře k otázce: “Měla ta kniha vůbec nějaký smysl?”

Naprostým opakem Nesbøva svižného vyprávění je styl, jakým interpret Hynek Čermák (nositel ceny Audiokniha roku za nejlepšího interpreta) namluvil audioknihu Přízrak. Tam, kde děj dokáže uchvátit čtenáře hned v prvních okamžicích svojí svižností, se objevuje pochmurný hlas, který bázlivějšího posluchače může až vyděsit. Mně osobně jeho interpretace textu neseděla, ale co člověk, to jiný vkus…

V případě napínavého detektivního románu, jakým Přízrak bezpochyby je, výběr takto temně znějícího interpreta rozhodně správnou volbou. U poslechu audioknihy se setkáváme s jednou velmi pozitivní vlastností, kterou se četba Hynka Čermáka vyznačuje. Pro poslech je velmi příjemné, že interpret nepřehání, když v případě jednotlivých postav mění intonaci hlasu. Přechody mezi aktéry děje jsou tak nepatrné a tím pádem i nenásilné. A ten, kdo se do vyprávění dokáže zaposlouchat hlouběji, s údivem zjistí, že Hynek Čermák pracuje s hlasem dokonce i na rovině emocí. Zvukové zpracování knihy tak podtrhuje nálady a pocity jednotlivých postav.

Nakladatelství One Hot Book, z jehož dílny recenzovaná kniha pochází, si dalo záležet i na výběru hudebního doprovodu, který zahrnuje hned několik odlišných linek. Hudba vychází z rockových tónů (protože jak každý Nesbův čtenář ví, Harry je fanouškem tvrdé muziky) a na základě vážnosti a pochmurnosti situace se tato základní hudba noří do více a více melancholičtějších rovin, které ději dodávají tu správně mrazivou atmosféru. Efekt propojení temně znějící hudby a slova především výborně vyznívá v okamžicích, kdy jeden z hlavních hrdinů vypráví svůj životní příběh a jeho řeč jemně dokresluje nevesele znějící klávesový doprovod.

Přízrak se v klidu může zařadit mezi kvalitní audioknihy, kterých je na českém trhu opravdu hodně. A pro čtenáře, kteří si rádi poslechnou knihu svého oblíbeného autora ať už z reproduktorů počítače či sluchátek mp3 přehrávače, může být Přízrak výbornou volbou.

Jana Zlámalová

mlokcestovatel.wordpress.com

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.