Jste zde: Recenze » Recenze: Bobbie Peers - Kryptoportál

Recenze: Bobbie Peers - Kryptoportál

Recenze

William je osmiletý rozumbrada a introvert. Šťastný je, když si pročítá dědečkovy encyklopedie nebo když provádí amatérské pokusy. V předchozím díle svět objevil jeho schopnosti a chlapec si musí dávat pozor na zločince, kteří ho chtějí ovládnout. Kromě toho musí odhalit tajemství kryptoportálu a zachránit ty, na kterých mu záleží.

Nor Bobbie Peers (1974) je známý režisér a scénárista, jehož filmy získaly řadu ocenění. Předchozí díl série „Zloděj luridia“ byl jeho literárním debutem a my se v něm seznámili s podivuhodným chlapcem Williamem Wentonem. Aktuální „Kryptoportál“ je volné pokračování a opět ho vydalo nakladatelství Kniha Zlín. „Kryptoportál“ je akční thriller plný záhad, který ocení fanoušci Harryho Pottera stejně jako fanoušci Indiana Jonese.

Ačkoliv je kniha prioritně určená dětem, na své si přijdou i starší čtenáři. Autorovi se podařilo najít správnou míru, aby neodradil nejmenší a zároveň nenudil starší ročníky. Peers si vypůjčil motivy a postupy z detektivek pro dospělé a na své si přijdou i milovníci sci-fi. Tenhle příběh je dobrodružný i vědecký a rozhodně vás donutí lámat si nad ním hlavu. Čtenáře detektivek potěší několik záhad a falešných stop a nejtěžší bude odpovědět na otázku, kdože je tady vlastně klaďas a kdo záporák.

Williama budete téměř litovat, protože si hned na začátku prožije pernou chvilku v přímém přenosu. Po celostátní ostudě se úchýlí ke svým rodičům, ale znáte to. Osud dokáže být mrcha, a tak na chlapce čeká několik úkolů, ve kterých půjde o život. Každá věková skupina si tu najde to své a děti zaručeně pobaví například epizoda s arogantním učitelem panem Humburgerem. Peers nezapomněl, že děti touží po pohádkách a šťastných koncích, a toho jim dopřál vrchovatě. A to dokonce i v případech, kdy se to na první pohled jeví jako nemožné.

Ve „Zloději luridia“ se William dozvěděl, proč je takový, jaký je, a nyní půjde o to, aby dokázal čelit zločincům toužícím po luridiu v jeho těle. Chlapec se znovu vrací do Institutu, kde je ale všechno vzhůru nohama a kde platí přísná bezpečnostní opatření. Důvodem je Abraham Talley, muž, který se dříve snažil připravit našeho hrdinu o život. William brzy zjišťuje, že tady něco nehraje a že věci nejsou takové, jak mu ostatní tvrdí. Komu může důvěřovat? Kdo to s ním myslí dobře? A proč má pořád pocit, že ho někdo pronásleduje na každém kroku?

William bude v „Kryptoportálu“ hodně cestovat a ještě více přemýšlet. Jeho úkolem bude rozluštit množství šifer a zachránit ty, na kterých mu záleží. Až příliš často bude pochybovat o sobě i o druhých a my mu budete držet palce, aby se rozhodl správně a zůstal na straně dobra. Detektivní záhady jsou logicky vysvětlené a vy oceníte, jak do sebe všechno zapadá. Předvídat vývoj příběhu je zhola nemožné a to samé se týká i samotného závěru. Všechno je tu vysvětlené, a protože jde o knihu pro děti, není tu prostor pro dvojznačnosti a dvojsmysly.

Bobbie Peers kapitolu kryptoportálu čestně uzavřel, ale i přesto naťuknul něco, co se týká Williamova dědečka a co by ještě potřebovalo dořešit. Každopádně, „Kryptoportál“ je skvěle napsaný thriller pro malé i velké detektivy a amatérské vědce. Bude se líbit všem, kteří mají rádi akci, napětí a inteligentní zápletky. William je na první pohled zakřiknutý chlapec bez přátel a kniha je skvělým poselstvím pro všechny Williamy trápící se tím, že vybočují z řady.

Hodnocení: 90 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.