Jste zde: Recenze » Recenze: Camilla Läckberg - Zlatá klec

Recenze: Camilla Läckberg - Zlatá klec

Recenze

Faye a Jack jsou dokonalý pár snů. Mají všechno, o čem ostatní sní. Luxusní byt, nadité bankovní konto a roztomilou blonďatou dcerušku. Jednoho dne však Faye načapá svého manžela v posteli s jeho kolegyní. Bez ohledu na následky se rozhodne pro krutou pomstu. Vy budete překvapení tím, čeho všeho je schopná.

Camilla Läckberg (1974) se narodila v přímořském městečku Fjällbacka v jihozápadním Švédsku. A právě do tohoto mrňavého kousku země umístila svou detektivní sérii se spisovatelkou Erikou. Jste-li nadšenými fanoušky severské krimi, pak víte, že Läckberg je jednou z nejúspěšnějších autorek napínavých příběhů. K dnešnímu dni má na svém kontě třiadvacet milionů výtisků v šedesáti zemích světa. Některé romány byly zfilmovány a Camilla Läckberg se zcela po právu pyšní titulem „královna severské krimi“.

Všechny její knihy mají něco společného. A je úplně jedno, zda jde o klasickou detektivní hádanku à la Agatha Christie, o psychologický thriller nebo horor. Läckberg miluje komplikované a inteligentní zápletky, ve svých knihách je až nepříjemně upřímná a neuznává žádné tabu. Z jejích knih na vás dýchne neuvěřitelná člověčina a pochopení pro lidskou povahu. Od strašidelných pověstí se přesunula k aktuálnějším politickým problémům a „Zlatá klec“ z nakladatelství Metafora naznačila, jakým směrem se bude ubírat její další tvorba.

„Zlatá klec“ je psychologický thriller, který můžete s klidným svědomím zařadit mezi romány pro ženy, ale paradoxně i mezi detektivky. Faye evokuje v poslední době tolik oblíbené „nespolehlivé vypravěčky“ psychologických thrillerů, ale nepodceňujte ji. Tahle dáma vždy věděla, co chce, a tvrdě si za tím šla. My se s ní setkáme ve chvíli, kdy jako manželka bohatého muže žije ve zlaté kleci, ale retrospektivní pasáže z její minulosti naznačí, že pravda je možná někde jinde.

Nakladatel hlavní hrdinku nabádá, aby nikomu nevěřila. To samé platí i pro vás. Nevěřte hlavní hrdince a nevěřte ani její autorce. „Zlatá klec“ je jeden rafinovaný a promyšlený podvod a trik. Läckberg miluje náznaky a dvojsmysly. I banální popisy příhod působí v jejím podání tak, že vám naskočí husí kůže. Ona i její hrdinka si nechávají stále něco pro sebe a vy můžete od začátku až do konce přemýšlet nad tím, co je fakt a co falešná stopa. Zlo vám naservíruje postupně a hodně zblízka. A jako skvělá manipulátorka si stále nechává esa v rukávu.

Finále je vskutku velkolepé a autorka dostála své pověsti. „Zlatá klec“ je prvním z dvoudílné série temných psychologických thrillerů a jsem opravdu zvědavá, jaké bude pokračování. Pokud si chcete „Zlatou klec“ vychutnat pouze jako intimní román o vztazích, i to je možné. Detektivní zápletky jsou poměrně realistické a umím si představit, že by se něco takového mohlo stát i ve skutečnosti. „Zlatá klec“ je jistým způsobem hold nezlomné ženské síle, ale kniha má co nabídnout i mužským čtenářům. Vlastně už jen to, že zjistí, jak je my, ženy, vidíme.

Pokud milujete zapeklité a rafinované detektivky a nevadí vám, když si s vámi jejich autor pohrává jako kočka s myší, ze „Zlaté klece“ budete nadšení stejně jako já. Díky ní se ocitnete ve snobském prostředí švédské smetánky, kde věci fungují jinak než ve zbytku světa. A tak si udělejte čas, uvařte si kávu a vychutnejte si parádní koncert slov. Camilla Läckberg totiž umí a vy jí budete viset na rtech už od první stránky.

Hodnocení: 95 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.