Jste zde: Recenze » Recenze: Christina Larsson - Silueta

Recenze: Christina Larsson - Silueta

Recenze

„Silueta“ je nejnovější případ švédské komisařky Ingrid Bergmanové. Tato dáma bude nejen řešit brutální vraždu a znásilnění, ale bude také čelit intrikám nepřítele, který se ji rozhodl zničit. V knize se mísí prvky krimi a thrilleru a vás čeká pěkně napínavé čtení.

Švédská autorka Christina Larsson (1965) se vyhýbá publicitě, proto o ní paradoxně víme méně než o její literární hrdince Ingrid. Larsson vyšly v nakladatelství Motto tři knihy, první z nich byla „Pátá kniha Mojžíšova“. Příběhy na sebe volně navazují, a protože se v nich řeší i hodně ze soukromí hlavní hrdinky, doporučuji je číst chronologicky, abyste se neochudili o řadu překvapení.

Nejvíc prostoru má v knize Ingrid, kolem které se všechno točí. Tato šestačtyřicetiletá komisařka žije především svou prací a kvůli tomu trpí její soukromý život. Její kolegové si o ní myslí, že je chladná a bez citu, ale sami uvidíte, že to není tak zcela pravda. Ingrid není z ranku lítostivých pesimistů, kterých je v severských detektivkách požehnaně, ačkoliv prožila věci, kvůli kterým má plné právo zhořknout. O její minulosti se budete dozvídat postupně a autorka vám prozradí všechno, co je důležité pro aktuální příběh.

Příběh začíná ve chvíli, kdy se Ingrid vrací z dovolené v Thajsku, kde byla se svými dvěma nejlepšími kamarádkami. Hned po návratu se dozvídá, že u ní v domě se v noci několikrát spustil poplach. Ostraha se dušuje, že šlo o planý poplach kvůli vybité baterii, ale Ingrid její intuice napovídá něco jiného. Od začátku známe pachatele vloupání i jeho úmysly. Víme, že se komisařku snaží zničit, a v této linii sledujeme, jak se kolem Ingrid stahuje smyčka a ona prohrává boj s časem. Tato linie je thrillerová a zběsile naléhavá. Kniha je tak sugestivní, až budete mít pocit, že se dusíte.

Druhá linie spočívá ve vyšetřování znásilnění a vraždy patnáctileté dívky. Zpočátku případ řeší Ingrid, později její spolupracovníci. Dívčino tělo je nalezené ve staré kanalizaci a policie má zprvu výběr z několika podezřelých. V této linii vás čeká řada překvapení a šokujících odhalení. Severští autoři s oblibou zpracovávají ožehavá témata a v „Siluetě“ pointa spočívá v něčem, co je nadmíru aktuální i u nás.

Nejlepší je kniha od okamžiku, kdy se obě linie protnou a pokračují společně. Celá detektivka je inteligentní, uvěřitelná a promyšlená do nejmenších detailů. Není problém se do Ingrid vcítit, protože autorka je obratná vypravěčka. Hodně prostoru dostali lidé, kteří jsou s Ingrid v dennodenním kontaktu, a vy ani ona nevíte, na koho je možné se spolehnout a na koho ne.

Prostředí švédské policie působí velmi reálně a opravdově. Larsson popisuje život takový, jaký je, aniž by někoho nebo něco idealizovala. A tak se mezi poctivými policisty najde i řada těch, kterým jde o vlastní prospěch. Ingrid má v zádech nejen všeho schopného nepřítele, ale i lidi z policejní inspekce. Těm je nějaká komisařka ukradená a jediné, co je zajímá, je neztratit tvář v médiích. „Silueta“ je příběh, který poukazuje na nešvary, které trápí i Českou republiku.

Vzhledem k rozdělení knihy na dvě linie, jde vlastně o příběh 2v1. Na své si přijdou milovníci krimi i temných thrillerů. Pokud se rádi bojíte a pokud vás zajímá, jak to chodí u policie, pak by „Silueta“ neměla uniknout vaší pozornosti.

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.