Jste zde: Recenze » Recenze: Dana Stabenow - Chladný den pro vraždu

Recenze: Dana Stabenow - Chladný den pro vraždu

Recenze

Kate Shugaková se po odchodu z kanceláře návladního v Anchorage vrací do rodného kraje na odlehlém severu Aljašky. Snaží se zapomenout na temnou minulost a užívat si divokou přírodu. Ale copak to jde? Kate je proti své vůli vtažená do pátrání po dvou mužích a velmi rychle si uvědomí, že čelí nelítostnému vrahovi.

Spisovatelka Dana Stabenow (1952) vyrůstala na rybářské lodi a už v dětství měla jasno v tom, že z ní jednou bude spisovatelka. S gustem vymýšlela a sepisovala dobrodružné příběhy pro děti a její blízké nepřekvapilo, když později vystudovala žurnalistiku. Několik let pracovala pro ropné společnosti a ve třiceti se rozhodla, že je načase jít za svým snem. V roce 1991 debutovala románem „Druhá hvězda“, ale popularitu si získala až díky detektivce „Chladný den pro vraždu“, v níž se poprvé představila svérázná vyšetřovatelka Kate Shugaková.

Kniha vyšla v roce 1992 a o rok později získala prestižní cenu Edgar. S nominací se pojí úsměvná historka, kterou najdete na konci knihy místo doslovu. „Chladný den pro vraždu“ u nás vydává nakladatelství Mystery Press a troufnu si tvrdit, že Kate se zapíše i do srdcí českých čtenářů a čtenářek. Důvodů je několik. Stabenow je výborná vypravěčka, která navázala na tradici klasických detektivních hádanek. Svůj příběh umístila do atraktivního (a pro nás exotického) prostředí a vytvořila hrdinku, jaká se hned tak nevidí.

Třicátnice Kate patří k původním obyvatelům Aljašky, ale protože nechtěla skončit jako znásilňovaná alkoholička a matka mnoha dětí, vydala se do hlavního města, kde vystudovala univerzitu. Začala pracovat v kanceláři návladního, ale kvůli několika traumatickým zážitkům dala výpověď. Naivně si myslela, že klid najde v rodném kraji, ale to by nesmělo jít o místo, kde to vře potlačovanými vášněmi. Kate se potýká s neporozuměním svých blízkých, čelí rasovým útokům, a aby toho nebylo málo, pouští se do pátrání po dvou zmizelých mužích.

Kate je oním typem postav, které si zamilujete už na začátku. Ačkoliv neměří víc než metr a půl, všichni v jejím rodném kraji ví, že je lepší s ní být zadobře. Tahle dáma nejde daleko pro ostré slovo, jazýček má pěkně nabroušený, a když na to přijde, neváhá použít své pěsti nebo zbraň. Co se týče verbálních přestřelek, její sousedé jí nezůstávají nic dlužní a vy se budete královsky bavit. Stabenow nezapomněla, že k detektivkám humor patří, a nebojí se udělat si legraci z Kate i ze sebe samotné.

Kulisy Aljašky jsou čtenářsky velmi vděčné. S Kate navštívíme místa, kde hrozí smrt umrznutím a kde je nejčastějším pokrmem steak z losa nebo soba. Místní obyvatelé jsou rázovití a ani je nenapadne, že by drželi ústa a nesdělili svůj názor, ačkoliv se jich nikdo na nic neptá. Všichni ví všechno nejlíp, do všeho strkají nos a jejich nejoblíbenější kratochvílí je ostrá hádka, která se vmžiku změní ve rvačku. Detektivní zápletka je univerzální a nadčasová, a tak vůbec nevadí, že „Chladný den pro vraždu“ byl napsán téměř před třiceti lety.

Ostatně, tenhle cíp Aljašky je nezasažený civilizací a místní dbají na to, aby to tak i zůstalo. První obětí je ekologický nadšenec, který sem zavítal proto, aby z Aljašky udělal turistickou atrakci. Zdálo by se, že motiv pro jeho vraždu je jasný, ale nebyla by to Kate, aby se nešťourala v jeho životě a nenašla další motivy. Vy můžete spolu s Kate pátrat po vrahovi a já vám poradím, abyste podezírali úplně všechny. Totožnost vraha je totiž dalším geniálním tahem. Díky tomu se vám Kate dostane pod kůži a vy si na ní vypěstujete závislost.

Hodnocení: 100 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.