Jste zde: Recenze » Recenze: Jørgen Brekke - Pátý element

Recenze: Jørgen Brekke - Pátý element

Recenze

Manželství inspektora Odda s americkou policistkou Felicií prochází krizí. Felicia od manžela utekla, a když se po dlouhém rozvažování rozhodla vrátit, osud si s ní nehezky zahrál. Tragédie stíhá tragédii a Odd i Felicia bojují o holý život. „Pátý element“ je napínavý akční thriller, který vás zaručeně přiková k židlím.

Nor Jørgen Brekke (1968) působil dlouhá léta jako pedagog a v posledních letech se živí jako žurnalista a autor beletrie. V roce 2011 debutoval krimi románem „Říše milosti“, ve kterém se poprvé objevil inspektor Odd Singsaker. Kniha byla přeložena do více než deseti jazyků a zaznamenala celosvětový úspěch. Následovalo volné pokračování s názvem „Bezesný“. Aktuální román „Pátý element“ je třetím dílem série. Romány vydalo nakladatelství XYZ.

Inspektor Odd Singsaker je prototypem severského detektiva. Kromě nevyřešené minulosti a nevydařeného vztahu se synem se potýká se zdravotními problémy a ideální není ani jeho manželství s americkou policistkou Felicií Stoneovou. S tou se seznámil v prvním díle při vyšetřování, a aby jeho milovaná mohla zůstat v Norsku, nechali se oddat. Felicia rozjela podnikání a díky tomu se ve druhém díle přichomítla k jistému případu svého manžela.

To, co na sebe v této sérii, navazuje, je komplikovaný vztah mezi manželi. Ale protože vám nakladatel v anotaci vyzradil, co se stalo, je úplně jedno, zda budete číst knihy na přeskáčku, nebo jestli začnete „Pátým elementem“. Případy a jejich vyšetřování jsou na sobě nezávislé a Brekke vždy přijde s něčím novým a ještě více šokujícím. Jeho knihy jsou temné, drsné a velmi brutální. Dosavadní krimi romány založené na důkladném vyšetřování se změnily v nefalšovaný thriller amerického rázu.

Všechno je tu v pohybu, v akci a neustále se tu střílí, prchá anebo vraždí. Pokud milujete intelektuální logické šarády, tak si raději přečtěte předchozí díly. Neříkám, že tu není zápletka hodná klasických detektivních hádanek, ale je hojně pokropená krví a to, o co tu jde, je zběsilý boj o přežití ve stylu noir. Brekke jako jeden z mála dokáže spojit poezii a filozofii se zločinem a lidmi, kteří jsou na dně společnosti. Najdete tu prvky americké drsné školy a umím si představit, že kniha bude zfilmována.

Odd je tu v roli Hrdiny, kdežto Felicia je tu vylíčena jako oběť okolností. Muži budou pravděpodobně nadšení, milovníci akčních filmů budou jásat, ale feministky napadne, jestli to náhodou autor už trochu nepřehnal. Buď jak buď, příběh obsahuje několik plnokrevných a komplikovaných zápletek a na vás čeká řada šokujících překvapení. Autorův styl je kultivovaný a jeho jazyk vytříbený. Přesto všechno je „Pátý element“ prvotřídní krvák plný honiček a násilí.

Celkově jde o velmi zdařilý thriller, který si vás podmaní už na prvních stránkách. Příběh se s ničím a nikým nemazlí, a tak se připravte na nálož hrůzy. Chce to silné nervy a ještě silnější žaludek, ale za to vás čeká jedinečný čtenářský zážitek. Brekke ví, jak na vás, a vy ho za to budete milovat. Jeho přístup je možná trošku drsný, ale vy mu to milerádi odpustíte.

Hodnocení: 80 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.