Jste zde: Recenze » Recenze: Jørn Lier Horst - Poustevník

Recenze: Jørn Lier Horst - Poustevník

Recenze

Poustevník je zločinec na útěku. Vyhlédne si osamělého člověka, kterého nebude nikdo postrádat, ukradne mu jeho identitu a dál žije jeho život. Nález mrtvého starce odstartuje vyšetřování, jaké Norsko ještě nezažilo. Kriminalistům přijíždí na pomoc FBI a vše nasvědčuje tomu, že tu řádí vrah mající na svědomí desítky nevinných obětí.

Nor Jørn Lier Horst (1970) vystudoval kriminologii a psychologii a přes dvacet let pracoval jako vyšetřovatel. V současné době je spisovatel z povolání, ale stále udržuje kontakt s bývalými kolegy, aby zůstal v obraze. Horst píše výhradně detektivky, a to pro dospělé i pro děti. „Poustevník“ je součástí série, která čítá už přes deset dílů. Horst románově zpracovává skutečné kriminální případy, anebo si vymýšlí takové, které působí reálně. V nakladatelství Kniha Zlín už vyšel krimi román „Honicí psi“, na který „Poustevník“ volně navazuje.

Autor žánru přizpůsobil i hlavního hrdinu Williama Wistinga. Jde o profesionálního policistu, a protože jsme v krimi románu, důkladně vás seznámí s jeho prací. V roli amatérského pátrače se tu opět objevuje Wistingova dcera Line. Line pracuje jako novinářka v bulvárním plátku, a zatímco v „Honicích psech“ ti dva spolupracovali, v „Poustevníkovi“ se ocitli v rolích konkurentů. Line pátrá na vlastní pěst a její otec se snaží, aby toho zjistila co nejméně.

Policejní vyšetřování začíná banálně, ale záhy se ukáže, že jde o největší případ v dějinách norské kriminologie. Do Norska přijíždí FBI, aby pátrala po muži, který kdysi řádil v Americe. Tam vraždil mladé ženy a existují oprávněné obavy, že i když se v Norsku stal „poustevníkem“, vraždit nepřestal. Příjezd FBI zkomplikuje život Line a ona sama se stane poměrně důležitou postavou příběhu. Pátrání probíhá v několika liniích a je zábavné sledovat, jak na to jdou policisté a jak novináři.

„Poustevník“ je čtivý příběh, který je napínavý a díky Line i vtipný. Line je typická investigativní novinářka, a co se týče intelektuálních dedukcí, občas se od ní její otec má co učit. Line si z ničeho nedělá těžkou hlavu, a když se zakousne do případu, chová se jako pitbull. Wisting je klaďas, který by nelhal, ani kdyby to pomohlo spravedlnosti, zato Line nemá žádný problém znásilnit pravdu nebo provést něco, co je na hraně.

Málokdo je tady jednoznačně buď černý, nebo bílý, řada postav skrývá temné tajemství a fajn je, že Horstovi aktéři jsou obyčejní lidé, se kterými se každý den setkáváme. O to víc na vás dolehne, že se mezi nimi možná skrývá sadistický vrah. „Poustevník“ má schopnost vtáhnout vás do děje a přeměnit vás z pozorovatele v aktivního účastníka. Autor má smysl pro břitké dialogy a promyšlené zápletky. Jeho styl psaní je úsporný až minimalistický a připomíná drsnou americkou školu.

A i když ho baví hrát si s detaily a text sem tam ozvláštní nějakým originálním výrazem, největší důraz klade na akci a rychlé tempo vyprávění. Horst nezapomněl ani na falešné stopy, a tak si přijdou na své i ti, kteří rádi namáhají své šedé buňky mozkové. „Poustevník“ je originální, napínavý a obsahuje to nejlepší ze severské krimi a amerického thrilleru o sériových vrazích. Příběh je univerzální, nadčasový a je jisté, že bude bavit ještě další generace čtenářů.        

Hodnocení: 80 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.