Jste zde: Recenze » Recenze: Jørn Lier Horst - Zaslepení

Recenze: Jørn Lier Horst - Zaslepení

Recenze

Mladá maminka Sofie Lundová se nastěhuje do domu po svém zemřelém dědečkovi. O tom se proslýchá, že byl kápem místního podsvětí. Při úklidu narazí na pár šokujících věcí, které jí obrátí život vzhůru nohama. Vrchní komisař William Wisting má plné ruce práce s několika případy. Podaří se mu je vyřešit, když mu zločinci i kolegové házejí klacky pod nohy?

Nor Jørn Lier Horst (1970) vystudoval kriminologii a psychologii a přes dvacet let pracoval jako vyšetřovatel. V současné době je spisovatel z povolání, ale stále udržuje kontakt s bývalými kolegy, aby zůstal v obraze. Horst píše výhradně detektivky, a to pro dospělé i pro děti. Román „Zaslepení“ je součástí série, která čítá už přes deset dílů. Horst románově zpracovává skutečné kriminální případy, anebo si vymýšlí takové, které působí reálně. V nakladatelství Kniha Zlín už vyšly krimi romány „Honicí psi“ a „Poustevník“.

Autor žánru přizpůsobil i hlavního hrdinu Williama Wistinga. Jde o profesionálního policistu, a protože jsme v krimi románu, důkladně vás seznámí s jeho prací. V roli amatérského pátrače se tu opět objevuje Wistingova dcera Line. Line pracovala jako novinářka v bulvárním plátku a s tátou buď spolupracovala, nebo se mu pletla pod nohy coby amatérský detektiv. V knize „Zaslepení“ je v osmém měsíci těhotenství, a protože odešla na mateřskou, mohla se přestěhovat do rodného města.

Vztahy s otcem jsou problematické kvůli něčemu, co se týká jejího těhotenství. Wisting má plné ruce práce s několika komplikovanými případy a ani ve snu by ho nenapadlo, že těhotná dcera významně ovlivní jeho vyšetřování. Všechno přitom zpočátku vypadá naprosto nevinně. Line se skamarádí se spolužačkou ze školy. Sofie se s roční dcerkou nastěhovala do domu, který zdědila po dědečkovi. O něm se šeptalo, že je hlavou místního podsvětí, což ale Sofie a později i Line považují za hloupé povídačky.

Ženy se původně sblížily díky mateřství a společným vzpomínkám, ale nebyla by to Line, aby se nepřimotala k několika záhadám a posléze i zločinům. Pozorný čtenář vytuší, že případy spolu souvisí a že Line bude otci opět nápomocná, stejně jako tomu bylo v prvním díle „Honicí psi“. „Zaslepení“ mají všechny atributy klasické detektivní hádanky a nadchnou čtenáře, kteří si potrpí na komplikované a zašmodrchané zápletky a na překvapivý konec. Horst se v případě obou kamarádek ukázal jako citlivý a vnímavý vypravěč, který se dokáže vcítit do ženského myšlení. Wisting se tu překvapivě předvede v roli Velkého detektiva, protože bude vyšetřovat navzdory svým kolegům a nadřízeným.

Málokdo je tady jednoznačně buď černý, nebo bílý, řada postav skrývá temné tajemství a téměř všichni lžou anebo si nechávají něco pro sebe. Fajn je, že všichni aktéři jsou obyčejní lidé, se kterými se každý den setkáváme. Kniha vás vtáhne do děje a přemění vás z pozorovatele v aktivního účastníka. Autor má smysl pro břitké dialogy, jeho styl psaní je úsporný až minimalistický a připomíná drsnou americkou školu.

A i když ho baví hrát si s detaily a text sem tam ozvláštní nějakým originálním výrazem, největší důraz klade na akci a rychlé tempo vyprávění. Horst nezapomněl ani na falešné stopy, a tak si přijdou na své i ti, kteří rádi namáhají své šedé buňky mozkové. Román „Zaslepení“ je originální, napínavý a obsahuje to nejlepší ze severské krimi, anglické detektivní hádanky i amerických thrillerů o vyšinutých a bezohledných pachatelích. Příběh je univerzální, nadčasový a je jisté, že bude bavit ještě další generace čtenářů.

Hodnocení: 100 %

Veronika Černucká


 

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.