Jste zde: Recenze » Recenze: Jan – Erik Fjell - Práskač

Recenze: Jan – Erik Fjell - Práskač

Recenze

Svérázných a lehce psychopatických detektivů není nikdy dost. Pokud vás zaujal Harry Hole a Sebastian Bergman, nenechte si ujít první případ tohohle gamblera a prudiče. Anton Brekke je z ranku Velkých detektivů a díky excelentním dedukcím mu rádi odpustíte jeho urážlivé chování i jízlivé hlášky.

Norský spisovatel Jan – Erik Fjell (1982) pracoval dlouhá léta jako rozhlasový moderátor. Do světa literatury vstoupil vážným románem „Pus“. O rok později vyšel „Práskač“, což je tedy jeho druhá vydaná kniha a zároveň detektivní debut. „Práskač“ obdržel norskou cenu knihkupců za rok 2010 a Fjell se stal nejmladším spisovatelem v historii, který toto ocenění získal. Knihu u nás vydalo nakladatelství Omega a vy se těšte na pořádný nářez.

Fjell má cit pro to, co čtenáři chtějí, a toho jim dopřál v hojné míře. Vybral čtivá kontroverzní témata, svou klasickou zápletku pokropil krví a přihodil mafiánskou rodinu, před kterou se klepe celá Amerika. Na scénu přivedl svérázného superintendanta Antona Brekkea, což se ukázalo jako skvělý tah. Anton je drzý, nafoukaný a s chutí stírá své kolegy i svědky. Díky atraktivnímu zevnějšku nemá nouzi o ženy a jeho život se točí kolem pokeru.

Být to skutečná postava, byl by na pěst, ale jako hlavního hrdinu si ho zamilujete. Důvod je prostý. Anton má v sobě cosi ze Sherlocka Holmese, který oslňuje svými dedukcemi. Jeho závěry jsou troufalé, ale zároveň geniální a tak mazané, že máte chuť mu zatleskat. Hlavní zápletka se odehrává v současném Norsku, kde dojde k vraždě známého miliardáře. Zločin evokuje klasické detektivní hádanky, a tak můžete už od samého začátku pátrat po stopách. K dispozici budete mít hrstku podezřelých a je na vás, zda v jejich výpovědích objevíte lži.

Druhá vyprávěcí linie je retrospektivní. V ní se ocitnete v New Yorku v roce 1960. Zde je hlavním hrdinou Vincent Giordano, kterému se díky schopnostem a bezohlednosti podaří proniknout do proslulé mafianské rodiny. Fanoušci žánru tuší, že obě linie se v jistém bodě protnou, a pokud máte opravdu hodně načteno, nejspíš vás trknou i některé stopy. Možná odhadnete identitu vraha, ale to je pouzte zlomek věcí k řešení. „Práskač“ je nejen napínavá detektivka, ale také společenský román, takže vás bude zajímat, jak se vyvrbí vztahy mezi jednotlivými postavami.

Zápletky jsou inteligentní, důkladně propracované a policejní vyšetřování je překvapivě zábavné. Fjell vás dokáže strhnout svým stylem psaní, ale to, co je naprosto jedinečné, je hlavní postava. Brekke je okouzlující a šarmantní mizera, který si kupodivu dokáže získat i své nepřátele. Je to typ otráveného bručouna a vy se stejně jako jeho kolegové budete těšit, jakou perlou vás počastuje příště. Pravda je, že je velmi drsný, ale pokud mu někdo z řad policie jde po krku, není to kvůli jeho řečem.

„Práskač“ má thrillerové tempo a nechybí v něm řada překvapivých zvratů. Něco je tady vyloženě nechutné, něco vás naštve, ale zároveň je tu spousta věcí, které vás dojmou až k slzám, anebo vás donutí, abyste s nimi polemizovali. „Práskač“ je mimořádně zdařilý detektivní debut a zároveň ukázka toho, jak by to vypadalo, kdyby se legendární Sherlock Holmes přenesl do moderního Norska.

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.