Jste zde: Recenze » Recenze: Jo Nesbø – Netopýr

Recenze: Jo Nesbø – Netopýr

Recenze

Nevím jestli je to dobře nebo špatně, ale Netopýr je stejně návykový, jako ostatní Nesbøho knihy.

Trochu jsem měl strach, když jsem pro web www.severskedetektivky.cz získal k recenzi knihu Netopýr. Obával jsem se, že nebude tak dobrá, jako ostatní knihy, které jsem už měl tu čest od Nesbøho přečíst. Pokládám totiž Nesbøho za možná nejlepšího žijícího autora severských detektivek. A obával jsem se také, že mě příběh Netopýra prostě bude nudit. Měl jsem za to, že Kniha Zlín, které mimochodem ještě jednou za náš web děkuji za poskytnutí reading copy, vstupuje trochu na tenký led. Vždyť Netopýr u nás už jednou vyšel a nakladatelství Moba si jeho špatným překladem z němčiny a špatnou redakční úpravou, neudělala u čtenářů zrovna nejlepší pověst (a až v posledních letech si ji u mnoha čtenářů severských krimi získala nazpět). Dokonce se ozývaly hlasy, že ani příběh nebyl v porovnání s Nemesis, Spasitelem či Sněhulákem tak silný.

Nad Netopýrem se tedy vznášel opar předchozí neúspěchu. A jelikož Kniha Zlín slavila se vzkříšením Nesbøho doslova megaúspěch, tak bylo zajímavé, jak si poradí i s tímto oříškem, tedy s vydáním první Nesbøho knihy. Navíc Netopýr vyšel už v roce 1997, tedy pět let před Nemesis. A navíc začínala Nesbøho knihy provázet ta pověst, že každá jeho kniha je lepší a lepší. Logicky by tak člověka napadlo, že jeho první kniha byla vlastně nejhorší ze všech, které zatím napsal. Logicky by to bylo uvažování správné, ale v reálu naštěstí mylné.

Už po přečtení prvních stránek Netopýra jsem si uvědomil, že mé obavy byly zbytečné a že je to dobré ... že je to sakra dobré! ... že prostě opět čtu toho skvělého Nesbøho. Toho Nesbøho, který mě nutil hltat každou další stránku jeho knihy. Kvůli kterému jsem v noci před usnutím přemýšlel, jak bude jeho kniha pokračovat, co se stane na další stránce a kdy a proč bude jeho hrdina Harry Hole zase namol.

Rád bych se tu s vámi podrobněji podělil o zážitcích ze čtení této knihy, ale nechci nikomu kazit radost z jejího budoucího čtení. Jakýkoliv byť jen malý náznak by vám mohl napovědět, kdo bude v knize oběť a kdo vrah. Proto už budu raději mlčet. Počkejte si na 18. února, to vás Harry Hole zavede do vzdálené Austrálie, kde se mimo jiné dozvíte něco o historii nejmenšího kontinentu a také o jeho původních obyvatelích Austrálcích. Dozvíte se i další zajímavosti z Harryho života a snad se vám trochu více podaří pochopit jeho složitou osobnost. On vás za to odvděčí například svým typickým ironickým humorem a párkrát se i popere. Zkrátka znovu se setkáte se svým starým známým norským policistou a s napínavým příběhem, který vás nebude nudit!

„Číšníci jsou tu jako planeta Pluto,“ konstatoval Andrew popuzeně. „Obíhají úplně na periferii, objevují se pouze každých dvacet let, a i pak je nemožné je spatřit pouhým okem.“

----

Sedím tady v baru, pomyslel si Harry, a poslouchám transvestitu, který mi přednáší o australské politice. Najednou se tu cítil stejně tak doma jako Harrison Ford v barové scéně ve Hvězdných válkách.

----

Harry se snažil přemluvit Andrewa, aby šel s ním, ale ten se postavil na zadní a prohlásil, že to je mrhání drahocenným časem, který může lépe strávit před televizorem.

„Nežertuju, Harry, koukání na televizi dodává sebedůvěru. Když vidíš, jak jsou prakticky všichni lidi v televizi hloupí, cítíš se sám chytrý. A vědecké výzkumy dokazují, že lidi, kteří se cítí chytří, dosahují lepších výsledků než ti, kteří se cítí hloupí.“

Sečteno a podtrženo - Netopýr je skvělý!

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.