Jste zde: Recenze » Recenze: Kati Hiekkapeltová - Bezbranní

Recenze: Kati Hiekkapeltová - Bezbranní

Recenze

Přistěhovalci a uprchlíci se v severských detektivkách objevují čím dál častěji. Finský krimi román „Bezbranní“ zašel ještě dál. Udělal z nich hlavní hrdiny, kolem nichž se točí všechny zločiny. Ty vyšetřuje Anna Fekete a práce je tolik, že neví, kam dřív skočit.

Kati Hiekkapeltová (1970) vystudovala speciální pedagogiku a dlouhou dobu učila cizince. Pobývala mimo jiné v oblasti Srbska, kde žije maďarská menšina, a tohle všechno promítla do své prvotiny. „Kolibřík“ vyšel ve Finsku před pěti lety a od té doby sklízí jednu cenu za druhou. Podobný úspěch zaznamenal i aktuální krimi román „Bezbranní“, který získal ocenění Nejlepší finská krimi roku 2014. Oba díly vydalo nakladatelství Host, a protože jde o trilogii, čeká nás ještě jeden díl.

Hiekkapeltová využívá ve svých románech to nejlepší, co žánr nabízí. A tak se tu mísí prvky krimi románu založeného na vyšetřování s drsným thrillerem a klasickou detektivkou – hádankou. I díky svému povolání není Hiekkapeltová lhostejná vůči problémům těch, kteří jsou „jiní“ a odlišují se od většinové společnosti ve Finsku. Na rozdíl od některých jiných autorů jí věřím každé slovo a vím, že aktuální tematika uprchlíků a rasismu tu není samoúčelná.

Hlavní hrdinkou trilogie je policistka Anna Fekete. Tahle mladá dáma se přistěhovala s rodinou do Finska, když jí bylo devět let. Ačkoliv je krásná tak, až se tají dech, její vizáž rozhodně nezapře maďarské kořeny. Jako Maďarka žijící v bývalé Jugoslávii si užila své, a tak má pochopení pro všechny opovrhované. Sama sebe považuje za plnokrevnou Finku, ale jak uvidíte, její práci i osobní život ovlivňuje pocit méněcennosti.

V románu „Bezbranní“ se všechno točí kolem nelegálních uprchlíků a přistěhovalců. Ti jsou hybatelé děje, pocházejí z různých společenských vrstev a najdou se mezi nimi oběti i zločinci. Anna je proti své vůli vtažená do několika případů, které spolu na první pohled nesouvisejí. Kdyby se to týkalo Finů, dokázala by být objektivní, ale historky (ať už pravdivé nebo smyšlené) z minulosti uprchlíků ji chytnou za srdce a ona se ocitne na scestí.

Velký prostor  opět dostal její kolega Niemi Esko. Esko hází Anně klacky pod nohy, zesměšňuje ji a nijak se netají tím, že ji považuje za černou hubu, která krade Finům práci. Esko je šovinista, rasista, ale přesto všechno nám tu předvede i svou lidštější stránku. S člověkem jeho ražení byste nechtěli mít nic společného, ale jako literární postava funguje dokonale a leckdy dokonce zastíní i Annu. Příběh obsahuje několik detektivních zápletek i linií vyšetřování. Práce policistů se prolíná s jejich osobním životem a v tomto ohledu vám autorka přichystala několik parádních překvapení.

Zápletky jsou příjemně komplikované, zašmodrchané a na překvapivé řešení si budete muset počkat až do samotného konce. Zločinů i zločinců je tady požehnaně a autorka prokázala, že miluje černý (až téměř šibeniční) humor. A protože je to chytrá ženská, s potěšením si s vámi bude hrát jako kočka s myší. Bude s vámi manipulovat, bude vám předkládat falešné stopy, ale vy ji za to budete milovat a její knihu zhltnete na jedno posezení. Pokud máte rádi napínavé detektivky, které se nevyhýbají aktuálním tématům, „Bezbranní“ by neměli uniknout vaší pozornosti.

Hodnocení: 80 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.