Jste zde: Recenze » Recenze: Kristina Ohlssonová – Nechtění

Recenze: Kristina Ohlssonová – Nechtění

Recenze

Recenze na knihu Nechtění od Kristiny Ohlssonové.

Kristina se narodila v lednu 1979 ve Švédsku. Vystudovala politologii a pracovala jako analytička v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, na švédském Ministerstvu zahraničních věcí a na švédském Policejním prezidiu. Svou literární kariéru zahájila v roce 2009 detektivním románem Nechtění. Její druhý román Sedmikrásky byl v roce 2010 nominován na nejlepší švédský detektivní román roku. V letech 2011 a 2012 vyšly autorce další dvě díla: Andělé strážní a Oběti ráje.

Podle Kateřiny Krištůfkové, která překládá detektivky Joa Nesbøho, je Kristina Ohlssonová jediná, která se mu může vyrovnat. Já se k téhle knížce dostala díky RC od Knihy Zlín, za což jim mockrát děkuji, protože jinak bych si tuto skvělou knížku asi nepřečetla.

Když z vlaku zmizí kvůli nepozornosti matky malá holčička, jsou přivoláni vyšetřovatelé Švédské policie. Tým v čele s Alexem Rechtem má za úkol dítě najít. Jenže nic není takové, jak se na první pohled zdá. Policisté zjistí, že jsou po špatné stopě a mezitím dostane matka uneseného dítěte balíček, který jim potvrdí, že tu jde o únos. Snaží se urychlit vyšetřování, ale tápou, protože záhadný pachatel je vždy o krok před nimi.

Velkým kladem knihy jsou velmi vydařené charakteristiky všech postav. Hlavní vyšetřovatel Alex Recht je policista, který za sebou má odslouženo už víc jak čtvrt století. S únosy dětí se setkal už několikrát a proto zavádí klasický postup vyšetřování, který se ale ukáže jako úplně mylný. Jeho spolupracovníkem je mladý kriminalista Peder Rydh, který srší nadšením a elánem pro práci u policie a horlivě se snaží případ vyřešit. Bohužel, o co to má lepší v práci, má to horší v soukromém životě a s tímhle případem to bude mít těžké obojí...

Frederika Bergmanová vlastně vůbec nechtěla být policistkou. Osud ji ale zavál jiným směrem a jako civilistka mezi policisty to taky nemá jednoduché. Podle ostatních jí chybí instinkt, jedna z nejdůležitějších schopností vyšetřovatele. Ovšem není to nikdo jiný než Frederika, kdo přinese nový pohled na případ a všechny tak zavede správným směrem. Dokonalé popisy a zkroucené představy spravedlnosti se nám dostává i na straně "zla", kde autorka skvěle vystihuje myšlení hlavního záporáka.

Z celé knížky na vás dýchá depresivita tohoto případu a já soucítila s policisty, na které toho bylo prostě hodně. Knížka potřebovala pár stránek na rozjezd a pak už to byla jízda z kopce s větrem v zádech. Kromě hlavní dějové linky, tedy vyšetřování, tu jsou nastíněny osobní životy vyšetřovatelů a ostatních. Jeden příběh mi přišel v podstatě zbytečný a nechápu, jakou funkci v celé té knize měl, pokud s ním tedy autorka nepočítá do pokračování (které by mělo vyjít v říjnu 2013 pod názvem Sedmikrásky).

Malý problém u mě bohužel nastal u názvů měst. Protože krkolomné názvy těch švědských jsem si nemohla zapamatovat, místy tápala, kde to vlastně jsem. Odhalit pachatele v téhle knížce se mi povedlo dříve než vyšetřovatelům a se zvědavostí jsem četla dál, jestli jsou moje domněnky správné.

Celkově se mi kniha líbila, byla velmi čtivá, skoro jsem se od ní nemohla odtrhnout, bohužel ale kvůli otravné instituci jménem škola to bylo nutné. Knížka si ode mě vysloužila krásných 9/10, i když jsem uvažovala nad plným počtem. Ale musím si něco nechat na příště.

Hanulla

www.hanulla.blogspot.cz

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.