Jste zde: Recenze » Recenze: Kristina Ohlssonová - Potopa

Recenze: Kristina Ohlssonová - Potopa

Recenze

Fredrika Bergmanová a Alex Recht jsou už sehraní parťáci. Nový případ se ale liší od všeho, s čím se jako vyšetřovatelé vražd dosud setkali. Společně pátrají po brutálním vrahovi, který si hraje na mstitele nevinných. Nechává za sebou spoustu mrtvých, a jak se zdá, hodlá si vyrovnat účty s Alexem.

Švédka Kristina Ohlssonová (1979) vystudovala politologii a poté pracovala v řadě organizací zabývajících se mimo jiné i kriminalitou. Do světa literatury vstoupila v roce 2009, kdy vyšel její krimi román „Nechtění“. Ukázalo se, že v ní dřímá slibný talent, a pokud jste četli všechny její detektivky, určitě se mnou budete souhlasit, že co se týče kvality, zraje jako víno. Novinku „Potopa“ vydalo nakladatelství Kniha Zlín a předpokládám, že se stane bestsellerem stejně jako všechny předchozí díly série.

Zajímá vás, v čem je Ohlssonová výjimečná? Její prózy vybočují z řady a najdete v nich všechno, co očekáváte od napínavého a emocemi nabitého příběhu. Ohlssonová se nenechala svázat konvencemi a kašle na rady literárních kritiků. Je svá, nejde po vyšlapaných cestičkách a zná vkus svých čtenářů. Ačkoliv ji někteří recenzenti nazývají „královnou severské detektivky“, její příběhy jsou univerzální a severské je v nich pouze prostředí. „Potopa“ je z ranku thrillerů, v nichž problémy zatížená dvojice pátrá po nelítostném vrahovi.

Autorka nepopírá svou ženskou stránku, nebojí se jít s kůží na trh a je až nepříjemně osobní a upřímná. „Potopa“ vyvolává neklid, úvahy o spravedlnosti a pomstě vás nenechají chladnými, a protože postavy nejsou černo-bílé, nebude vám dělat problém ztotožnit se i s největším záporákem. Ohlssonová měla také šťastnou ruku při výběru svých hrdinů. Fredrika a Alex jsou prototypem severských kriminalistů, kteří navíc disponují ostrým jazykem a báječným smyslem pro humor.

Oba dva jsou příjemně nedokonalí, a pokud se projeví jako hrdinové, je to mnohdy proti jejich vůli. Fredrika si v „Potopě“ projde peklem a zažije něco, čeho se každý z nás děsí. Její příběh je velmi civilní a sám o sobě by vystačil na psychologický román. Detektivní linii má na starosti Alex, který si čím dál víc uvědomuje, že je mezi ním a vrahem jistý vztah. Ohlssonová boří mýty a dokáže vám, že za určitých okolností je každý z nás schopný násilí anebo lží. Kvůli „Potopě“ ztratíte iluze a neustále budete konfrontováni s činy obou policistů.

Kniha je rozsáhlá a autorka začíná poměrně ze široka. Díky různým narážkám a dvojsmyslům si vás získá už během prvních kapitol, ale dvojsečné je, že její obecná označení a záměrné tajnosti působí rozpaky. Možná budete zmatení, ale je to naprosto úmyslné a zápletka vám to bohatě vynahradí. Autorka si pohrála s jazykem, a tak se počáteční pohádkové vyprávění změní v nefalšovaný horor. Styl vyprávění je tak sugestivní, že cítíte, jak ubývá času a zlo je blíž a blíž.

Pokud máte rádi děsivé příběhy a důmyslné komplikované zápletky plné falešných stop a nervydrásajících scén, potom by „Potopa“ neměla uniknout vaší pozornosti. Na své si přijdou i milovníci románů zabývajících se filozofickými a etickými otázkami, které jsou staré jako lidstvo samo. „Potopa“ je chytrá, napínavá a myslet na ni budete ještě dlouho poté, co ji dočtete.

Hodnocení: 90 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.