Jste zde: Recenze » Recenze: Lars Kepler - Lovec králíků

Recenze: Lars Kepler - Lovec králíků

Recenze

Infantilní básnička o deseti bílých králíčcích, šílený zabiják, atraktivní tajná agentka a detektiv odpykávající si trest ve vězení. „Lovec králíků“ je mistrovská ukázka detektivky, která vás nenechá vydechnout a kterou zhltnete na jeden zátah. Kepler si s vámi bude hrát jako kočka s myší a vy ho za to budete zbožňovat.

Pod pseudonymem Lars Kepler se skrývá švédská manželská dvojice. Alexandra Coelho Ahndorilová (1966) a Alexander Ahndoril (1967) vstoupili do světa literatury v roce 2009, kdy vyšel jejich „Hypnotizér“. U nás knihu vydalo nakladatelství Host o dva roky později. V „Hypnotizérovi“ se poprvé objevuje detektiv Joona Linna, se kterým se poté čtenáři mohli setkat celkem pětkrát, naposledy v drsném thrilleru „Stalker“. Zdá se, že Lars Kepler objevil zaručený recept na úspěch. Každá kniha se stala bestsellerem a oblibu zaznamenala celá série i u nás.

Keplerovy prózy jsou neuvěřitelně lidské a přístupné snad každému. Texty jsou srozumitelné, stylisticky na výši a v jistém směru prosté a civilní. Autor nemá potřebu hrát si se slovíčky a ani se nesnaží podsouvat do svých knih prvky z takzvané vysoké literatury. I o ošklivých věcech dokáže hovořit poeticky, preferuje krátké úderné věty a libuje si v intimních detailech, díky kterým na vás dýchne neuvěřitelná člověčina. S nadšením jde k jádru věci a nemíní se nechat rozptylovat zbytečnými popisy nebo charakteristikami. Fakt prostě je, že čtenáři po celém světě „svého autora“ milují a netrpělivě čekají na každou jeho novou knihu.

Joona Linna je v každém románu trochu jiný, ale v „Lovci králíků“ se ocitl na druhé straně zákona. My se s ním setkáme ve vězení, kde si odpykává několikaletý trest za únos. On sám se domnívá, že s prací pro policii definitivně skončil, ale jak to v podobných příbězích bývá, záhy se ukáže, že bez vyšetřování se cítí jako ryba na suchu. Krátce poté, co dojde k první vraždě, se na místě činu objeví Linnova bývalá kolegyně Saga Bauerová. Saga během třinácti minut dorazí do sídla ministra zahraničí, kde na ni čeká neuvěřitelná scéna. Ministr se válí v kaluži vlastní krve a svědkyně jeho vraždy popisuje střelce s podivnou maskou na hlavě.

Saga a její kolegové mají za to, že jde o teroristický útok, a upnou se na vyšetřování jistého člověka, který je ve stejném vězeňském bloku jako Joona. Linna dostane nabídku ke spolupráci a jeho první brilantní dedukce se odehrávají v jeho cele. Velmi brzy se ukáže, že motiv k vraždám je soukromý, a vy se můžete těšit na skvěle propletené a inteligentní zápletky. Kepler je výjimečný vypravěč v tom, že všem postavám věnuje hodně prostoru, a tak není jednoduché určit, zda zrovna tento člověk bude svědkem, obětí nebo dokonce vrahem.

Pokud jste četli všechny díly s Linnou, pak víte, že Kepler sem tam využívá motivy, jaké se objevovaly v detektivkách ve třicátých letech, konkrétně například u Agathy Christie. „Lovec králíků“ je originální, svérázný a velmi severský. Kepler dodržel všechna pravidla žánru, i co se týče postavy vraha. Lovec králíků je brutální vrah, který má pádný důvod k popravám rozličných jedinců. Švédští autoři často využívají aktuální motivy přistěhovalců, diskriminace žen či rozdílů mezi náboženstvími a ani Kepler není výjimkou. Až knihu dočtete a pochopíte pointu, pobaví vás, jak s těmito náměty naložil.

„Lovec králíků“ je pro mě nejlepší román z celé série. Je to thriller, je to klasická křížovka plná falešných stop i krimi román založený na policejních postupech. Kepler vytěžil to nejlepší z celého žánru a výsledný koktejl vás doslova přiková k židlím.

Hodnocení: 95 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.