Jste zde: Recenze » Recenze: Maria Adolfssonová - Velká chyba

Recenze: Maria Adolfssonová - Velká chyba

Recenze

Festival ústřic je na ostrově Heimö velkou událostí. Zásadně ovlivní i život inspektorky Karen Eikenové. Ta se probudí s příšernou kocovinou vedle svého šéfa. Šéfa, kterého z celé duše nenávidí. Aby toho nebylo málo, šéfova bývalá manželka je zavražděná. Karen vede vyšetřování a její šéf je hlavní podezřelý.

Švédská spisovatelka Maria Adolfssonová (1958) pochází ze Stockholmu, ale velkou část dětství strávila na souostroví Doggerland. Právě sem umístila děj své série s inspektorkou Karen Eikenovou. Série jí zajistila celosvětovou slávu. První díl série s názvem „Velká chyba“ právě vydalo nakladatelství Argo. Rovnou vám řeknu, že vás čeká parádní čtení, které je ve svém žánru výjimečné.

Adolfssonová vytvořila hrdinku, která se vám zažere pod kůži, i když to tak zpočátku nevypadá. Její Karen táhne na padesát, takže má, upřímně řečeno, nejlepší léta za sebou. Ačkoliv si jí kolegové váží, není to nijak sympatická osoba. Ba právě naopak. Milé je, že si o sobě nedělá žádné iluze a že dokáže být hodně sebeironická. Adolfssonová má skvělý smysl pro humor a svou nabroušenou a jízlivou hrdinku vytvořila s nadhledem.

Postupně se budete dozvídat, co se Karen přihodilo v minulosti. Jde o věc, která snad nesmí chybět v žádné severské krimi, ale Karen se v tom naštěstí nijak nehnípá a ani ji nepadne, že by se litovala. Geniální počin byl, že Adolfssonová k už takhle protivné postavě přidala ještě někoho protivnějšího. Jounas Smeed je sice její vrstevník, ale jinak nemají nic společného. On patří k největším boháčům, všichni mu šli vždycky na ruku a on sebral Karen místo, na které si dělala zálusk. Jounas je neuvěřitelný šovinista a nijak se netají názorem, že ženské se hodí akorát tak k plotně.

Karen a Jounas se nenávidí, ale kvůli alkoholu skončí v jedné posteli. Poté, co se Karen vykrade z hotelového pokoje, někdo zavraždí Jounasovu bývalou manželku. Protože je hlavní podezřelý, případ musí vyšetřovat Karen. Tu na celé záležitosti nejvíc mrzí fakt, že díky ní má její úhlavní nepřítel dokonalé alibi. „Velká chyba“ je drsná, ale zároveň plná komických situací a vtipných slovních přestřelek. Na své si přijdou milovníci krimi románů, thrillerů i klasických detektivních hádanek.

Celý příběh se odehrává v atraktivních kulisách a z každé věty na vás dýchne okouzlení místní krajinou. Adolfssonová má smysl pro všechno lidské a s laskavým humorem popisuje, jak se někteří dokážou chovat malicherně. Protože rozumí svým bližním, její text dýchá neuvěřitelnou člověčinou a vy budete mít pocit, že jste ve známém prostředí. Vztah mezi Karen a Jounasem ovlivňuje všechny detektivní zápletky a vy si na těch dvou vypěstujete závislost. Co se týče zločinu, jeho motivu a řešení, autorka dokázala vymyslet něco velmi originálního. Pasáže z přítomnosti se prolínají s vyprávěním ze sedmdesátých let a vy buďte ve střehu, protože tady platí, že minulost ovlivňuje přítomnost.

„Velká chyba“ je ukázka toho, jak se mají vyprávět napínavé příběhy. Maria Adolfssonová svou práci miluje. Ráda si hraje se slovy, ráda vymýšlí falešné stopy a bude vám vděčná za to, když s ní strávíte několik večerů. A věřte mi, že tyhle večery budou patřit k vašim nejlepším. Užijete si skvělou detektivku a stejně jako já si budete přát, aby už brzy vyšel další díl, který bude plný Karen a Jounase.

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.