Jste zde: Recenze » Recenze: Mons Kallentoft - Lovci ohně

Recenze: Mons Kallentoft - Lovci ohně

Recenze

Co mají společného devítiletý syn mladé alkoholičky, majitelka továrny na hračky a dělníci z východu? Kdo je schopný nechat zaživa uhořet atraktivní dívku, která se ničím neprovinila? Na to a spoustu dalších otázek musí odpovědět inspektorka Malin Forsová se svým týmem. Jde o jejich devátý případ a vyšetřování je zavede i do exotických zemí.

Švéd Mons Kallentoft (1968) pracoval v novinách a propagaci a do světa literatury vstoupil v roce 2000 románem „Pesety“. Ačkoliv kniha získala řadu cen, celosvětovou proslulost přinesla autorovi až série kriminálních románů se svéráznou inspektorkou Malin Forsovou. Série byla přeložena do šestadvaceti jazyků a my se s ní můžeme setkávat díky nakladatelství Host. Toto nakladatelství vydává i detektivní sérii inspirovanou řeckou mytologií, kterou napsal Kallentoft ve spolupráci s novinářem Markusem Luttemanem (1973).

Obě série se inspirují aktuálním děním ve Švédsku a je otázkou, která z nich je drsnější a krvavější. Kallentoft ve svých kriminálních románech míchá pravděpodobnost s čirou fikcí, a tak pokaždé vznikne kniha, která se zcela zaslouženě stane bestsellerem. Zápletky působí reálně a není pochyb o tom, že se autor inspiroval skutečnými událostmi. „Lovci ohně“ v sobě spojují několik palčivých témat, kterými žije nejen Švédsko, ale i zbytek Evropy.

Kallentoft si s chutí bere na paškál různé společenské třídy, aniž by některé z nich nadržoval. V jeho detektivkách se zločinci rekrutují z různých prostředí a nezřídka se stane, že v jeho románu vraždí týpci ze dna společnosti stejně jako movití politici a podnikatelé. „Lovci ohně“ si neberou servítky a vás budou šokovat tím, jaká zvěrstva jsme schopní spáchat. Nikdo není bez viny, protože k tragédii mnohdy stačí, abychom byli lhostejní. Příběh je hodně polemický, ale o to právě jde.

Hlavní postavou příběhu je čtyřicetiletá Malin Forsová, která stojí před jedním z nejbrutálnějších případů ve své kariéře policistky. První obětí vraha je devítiletý chlapec, jehož osud vás dojme k slzám a zdravě naštve. V této knize selhává celý systém, a i když se policisté snaží, seč mohou, ne vždy vítězí dobro a spravedlnost. Pokud má autor pocit, že vám na chvíli dopřál oddech, okamžitě vám naservíruje další vraždy plné nechutných detailů. Malin má plné ruce práce a k tomu ještě musí řešit rodinné problémy.

Coby vyléčená alkoholička bojuje se svými démony z minulosti a zároveň si začíná uvědomovat, že její vztah s novinářem Danielem má v sobě cosi chorobného. Vrásky na čele jí přidělávají i někteří kolegové, a aby toho nebylo málo, Malin se musí poprat s faktem, že její dcera odjela na misi do Afriky, kde se téměř obětuje pro umírající děti. Kallentoft dokáže úžasně vykreslit všechny lidské charaktery a vy najdete pochopení a soucit i pro ty, kteří si na první pohled zasluhují opovržení.

Lidé nejsou černobílí a vy se přistihnete při tom, že chápete i vrahovy pohnutky. Pravděpodobně je odsoudíte, ale raději se nebudete pídit po tom, jak byste se na vrahově místě zachovali vy. Co se týče formy a stylistiky, Kallentoft se nebojí experimentovat a posouvat hranice. U něj je všechno možné, a tak vás dostanou i monology mrtvých, které by (objektivně vzato) mohly působit pateticky anebo směšně.

V rozporu s nechutným a drsným obsahem stojí styl, který připomíná báseň v próze, čemuž odpovídá i grafika. Autor nešetří symboly ani metaforami, hraje si se slovy a větami a vždy dbá na to, jak text bude vypadat vizuálně. To, co vyloženě miluje, je přítomný a budoucí slovesný čas, takže těm, kteří jsou zvyklí na klasický minulý čas, bude nejspíš chvíli trvat, než se s textem poperou. Krátké úderné věty se střídají s rozvětvenými souvětími a leckdy stačí i pouhý větný ekvivalent.

Forma činí z knihy skutečnou lahůdku a vy zjistíte, že i komerční žánr může být napsaný jako umělecká próza. „Lovci ohně“ jsou napínavý a inteligentní kriminální román, který vás donutí zamyslet se nad tím, co je a co není v životě důležité. Kniha obsahuje řadu chytrých, až filozoficky laděných myšlenek, a pokud si rádi vypisujete z knih citáty, tady si rozhodně přijdete na své.

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.