Jste zde: Recenze » Recenze: Mons Kallentoft - Zeměbouře

Recenze: Mons Kallentoft - Zeměbouře

Recenze

Co mají společného pravicový politik, šestnáctiletá blogerka a přistěhovalec vyznávající Islám? Kdo si chtěl vyřídit účty s extremistou, který náhle otočil o sto osmdesát stupňů a začal kritizovat dřívější přátele? Na to a spoustu dalších otázek musí odpovědět inspektorka Malin Forsová. Jde o její osmý případ a vyšetřování bude více než osobní.

Švéd Mons Kallentoft (1968) pracoval v novinách a propagaci a do světa literatury vstoupil v roce 2000 románem „Pesety“. Ačkoliv kniha získala řadu cen, celosvětovou proslulost přinesla autorovi až série kriminálních románů se svéráznou inspektorkou Malin Forsovou. Série byla přeložena do šestadvaceti jazyků a my se s ní můžeme setkávat díky nakladatelství Host. Toto nakladatelství vydalo i knihy „Zack“ a „Leon“, které napsal Kallentoft ve spolupráci s novinářem Markusem Luttemanem (1973).

„Zack“ a „Leon“ jsou součástí kriminální série navazující na starořecké mýty a je otázkou, která z obou sérií je drsnější. Kallentoft ve svých kriminálních románech míchá pravděpodobnost s čirou fikcí, a tak pokaždé vznikne kniha, která se zcela zaslouženě stane bestsellerem. Zápletky působí reálně a je velmi pravděpodobné, že se autor inspiroval skutečnými událostmi. „Zeměbouře“ v sobě spojuje několik aktuálních témat, kterými žije nejen Švédsko, ale i zbytek Evropy.

První obětí psychotického vraha se stane mladý politik, který ještě nedávno prosazoval rasismus. Jeho tělo je nalezeno nahé a tým Malin Forsové začíná spekulovat o možných motivech. Čtenář podrobně sleduje vyšetřování, a i když ví to, co policisté, není vůbec jednoduché učinit jakékoliv závěry. Všechno je tu dvojsmyslné a motivů k vraždám tolik, že budete tápat až do samého konce. Hlavní postavou příběhu je čtyřicetiletá Malin, která bojuje se svými démony z minulosti a zároveň se musí poprat s faktem, že její dcera odjela na misi do Afriky. Malin musí najít společnou řeč s novým šéfem a ani její vztah s novinářem Danielem není tak ideální, jak by si přála.

Autor sleduje i osudy dalších policistů a díky třetí osobě máme možnost nahlédnout do mysli vyšinutého vraha. Celým příběhem se jako nit vine vnitřní monolog unesené šestnáctileté dívky a čtenář může vymýšlet teorie, jak únos souvisí s několika brutálními vraždami. Co se týče detektivních zápletek a jejich řešení, autor nám poskytl množství správných stop, ale i tak je nemožné vydedukovat, kdo stojí za všemi zločiny.

Pokud jste od Kallentofta dosud nic nečetli, měla bych vás upozornit na to, že jde o velmi originálního vypravěče. Román působí jako báseň v próze a tomu odpovídá i grafika. Autor si hraje se slovy, s větami a vždy dbá na to, jak text bude vypadat vizuálně. To, co vyloženě miluje, je přítomný a budoucí slovesný čas, takže těm, kteří jsou zvyklí na klasický minulý čas, bude nejspíš chvíli trvat, než se s textem poperou.

„Zeměbouře“ je napínavý a inteligentní kriminální román, který vás donutí zamyslet se nad tím, co je a co není v životě důležité. Kniha obsahuje řadu chytrých, až filozoficky laděných, myšlenek, a pokud si rádi vypisujete z knih citáty, tady si rozhodně přijdete na své. Příběh je nejen plnokrevná strhující detektivka, ale také stylistický klenot, který výrazně vybočuje z masové produkce.

Hodnocení: 80 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.