Jste zde: Recenze » Recenze: Niklas Natt och Dag - 1793. Vlk a dráb

Recenze: Niklas Natt och Dag - 1793. Vlk a dráb

Recenze

Stockholm 1793. Město je plné politických spiklenců a donašečů. V jezeře je nalezená zohavená mrtvola a po jejím vrahovi začíná pátrat značně nesourodá dvojice. Právník Cecil Vinge umírá na souchotiny a bývalý voják Mickel Cardell spíše než detektiva, připomíná bezdomovce.

Švédský spisovatel Niklas Natt och Dag (1979) pochází z nejstaršího šlechtického rodu ve Švédsku, proto se živě zajímá o historii své země. Vždy měl blízko k hudbě a literatuře, proto nikoho nepřekvapilo, když debutoval historickou detektivkou. Kniha „1793. Vlk a dráb“ vyšla v roce 2017 a okamžitě se stala senzací. Nadchla čtenáře i literární kritiky, získala ocenění Nejlepší švédská kniha a recenzenti ji zcela po právu přirovnávají k intelektuální detektivce „Jméno růže“.

Román „1793. Vlk a dráb“ je prvním dílem plánované série historických detektivek, které se budou odehrávat v devadesátých letech osmnáctého století. Tedy v době po smrti krále Gustava III. a politické nepokoje jsou významnou součástí děje. Ve společnosti to vře, rozdíly mezi chudými a mocností jsou čím dál větší a zrada číhá na každém kroku. Lidský život pranic neznamená, což si uvědomují oba hlavní hrdinové.

Třicátník Cecil Vinge vystudoval práva a nyní působí jako tajný spolupracovník stockholmské policie. Je sice ženatý a jeho manželka čeká dítě, ale ti dva jsou odloučení a vy budete postupně odhalovat jejich tajemství. Vinge sice umírá na souchotiny a rád si myslí, že tohle vyšetřování je jeho poslední, ale my, čtenáři, víme, že opak je pravdou. Vinge začne pátrat po brutálním vrahovi a jeho parťákem se stává muž, který našel zohavenou mrtvolu v jezeře.

Mickel Cardell je bývalý voják, který z duše nenávidí všechno, co souvisí se šlechtou a úředníky. Během bojů málem přišel o život a v tom, aby zapomněl na všechny válečné hrůzy, mu brání amputovaná končetina. Tihle dva outsideři se dají dohromady a kupodivu jim to skvěle funguje. A to na poli detektivním i na poli literárním. Vinge a Cardell fungují na principu Velkého detektiva a jeho pomocníka, přičemž Vinge představuje mozek a Cardell svaly.

„1793. Vlk a dráb“ rozhodně není žádná tuctová detektivka. Její autor využil schémata klasických románů, pohrál si se všemi vrstvami jazyka a vytvořil něco, co připomíná kroniku a filozofický román. Stylově jde o umění, ačkoliv obsah připomíná hodně pokleslý horor. Jakmile se naskytne příležitost, Niklas Natt och Dag vám naservíruje tak nechutné detaily, až se vám zvedne žaludek. Přestože se vyžívá v líčení zmrzačených těl, mučení a vraždění, není to samoúčelné. Do děje to patří stejně jako vylíčení historických kulis a nálad ve společnosti.

Příběh sledujeme z pohledu několika postav, a až na konci se dozvíte, jak spolu jejich osudy souvisejí a proč jsou důležité. Detektivní záhady budete odkrývat postupně a kniha vás udrží v napětí až do konce. Ostatně, několik triků si autor nechal až do závěrečné kapitoly. Detektivní zápletka je poměrně přímočará, ale paradoxně vám to nebude vůbec vadit. Tady totiž nejde o to, kdo vraždil a proč. Mnohem více si užijete vyšetřování a všechny ty věci okolo, které z knihy dělají umělecký román.

Hodnocení: 90 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.