Jste zde: Recenze » Recenze: Ragnar Jónasson - Sněžná slepota

Recenze: Ragnar Jónasson - Sněžná slepota

Recenze

Slavný spisovatel zemře během zkoušky místních ochotníků. Nedaleko od divadla je ve sněhu nalezena zkrvavená polonahá žena. Nejsevernější městečko Islandu působí mírumilovně, ale ve skutečnosti je plné falše, intrik a temných tajemství. „Sněžná slepota“ je úžasně čtivé skloubení záhad ve stylu Agathy Christie a drsné severské krimi.

Ragnar Jónasson (1976) vystudoval práva a dnes patří k nejznámějším islandským autorům detektivního žánru. Jeho knihy byly přeloženy do více než dvaceti jazyků a dobývají žebříčky prodejnosti po celém světě. Jónasson je spoluzakladatelem mezinárodního krimi festivalu Iceland Noir a kromě svých próz má na kontě i řadu překladů Agathy Christie do islandštiny. Celkem přeložil čtrnáct detektivních románů, a když se pustíte do jeho „Sněžné slepoty“, bude vám brzy jasné, že kráčí v jejích stopách.

„Sněžná slepota“ je prvním dílem pětidílné série, která se odehrává v malém městečku na severu Islandu. Knihu u nás vydalo nakladatelství XYZ. Žánrově jde o skvělý mišmaš klasické detektivní hádanky ve stylu Agathy Christie a drsné severské krimi. Protože je hlavním hrdinou začínající policista Ari, na své si přijdou i fanoušci krimi románů. Ačkoliv rovnou říkám: Nečekejte technické zázemí a metody, jaké znáte například z amerických thrillerů. Ostatně, i Ari zde získal práci vlastně jen díky tomu, že studoval filozofii a teologii.

Případy se tady řeší spíše psychologicky a výslechy probíhají stylem „jedna paní povídala“. Fanouškům Agathy Christie se vybaví potměšilá a přidrzlá slečna Marplová, což není od věci. Takových slečen je tady totiž spousta, a jak zjistíte, řada místních drben se rekrutuje i z řad mužů. Hlavní detektivní zápletka vzdává hold klasickým hádankám, a pokud milujete hledání stop a dedukce, přijdete si na své. Na druhou stranu je docela možné, že vás napadne motiv jednoho zločinu, protože jde o věc, která se už několikrát v žánru objevila. Zločinů je ale tady mnohem víc, a kromě toho snad každý z místních skrývá nějakého toho kostlivce ve skříni.

Mladý Ari Arason sem přijel z hlavního města, kde nechal přítelkyni, a vy budete pobaveně a škodolibě sledovat jeho počínání v kraji, kde není nic jiného než sníh a led. Ari má za to, že se tu nepředře, proto je doslova šokován, když během Vánoc dojde k několika hrůzným zločinům. A aby toho nebylo málo, bude si muset vyřešit i svůj osobní život. V Reykjavíku na něj čeká přítelkyně, jenomže tady se objeví dívka, která na něj silně zapůsobí. „Sněžná slepota“ se odehrává v atraktivních a zároveň strašidelných kulisách. Díky dalším zápletkám má blízko k thrilleru a umím si představit, že příběh někdo zfilmuje jako plnokrevný horor.

Kniha je napínavá, celou dobu vám bude běhat mráz po zádech, ale zároveň budete mít pocit, že příběh i jeho postavy důvěrně znáte. Ragnar Jónasson úspěšně pokračuje v tradici anglické křížovky a jeho „Sněžná slepota“ dokázala, že když se sejdou správní aktéři, dá se rozehrát příběh, za který by se nemusela stydět ani Královna detektivek Agatha Christie.

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.