Jste zde: Recenze » Recenze: Søren Sveistrup - Kaštánek

Recenze: Søren Sveistrup - Kaštánek

Recenze

V Kodani řádí sadistický sériový vrah. Vybírá si mladé matky a poté, co jim useká kousky těl, nechá na místě činu figurku z kaštanů. Veřejnost je zděšená a policie má plné ruce práce. Thriller „Kaštánek“ je perla mezi severskými detektivkami a jeho autor má našlápnuto k hvězdné kariéře.

Dánský spisovatel Søren Sveistrup (1968) vystudoval scenáristiku, historii a dějiny literatury. Na svém kontě má řadu divácky úspěšných scénářů. Jeho filmy a seriály získaly řadu prestižních cen a Sveistrup mimo jiné spolupracoval na filmové podobě „Sněhuláka“ od Joa Nesbøho. „Kaštánek“ je jeho literárním debutem a nutno podotknout, že nadmíru zdařilým. Zřejmě nebudu jediná, koho po přečtení knihy napadne, proč tenhle chlápek, ksakru, nezačal psát už mnohem dřív?

„Kaštánek“ je prototypem skandinávské detektivky a je vidět, že jeho autor má načteno a v žánru se perfektně orientuje. Ve své prvotině využil to, co zaručeně funguje, a tak vytvořil román, který s přehledem převálcuje všechno, co dosud vyšlo. Najdete tu řadu motivů typických pro severskou detektivku, místy si vybavíte Larssona nebo již zmíněného „Sněhuláka“, ale i tak je „Kaštánek“ originální a jedinečný. Honění za sériovým vrahem a jeho řádění má blízko americkým krvavým thrillerům, a co se týče motivů vraha, zbledne závistí nejedna severská autorka.

„Kaštánek“ je na jednu stranu chlapsky drsný a v mnohém připomíná horor ve stylu noir, ale na druhou stranu je i žensky intimní. Velkou roli zde má zneužívání dětí, což je téma, které sedí ženám ze severu. Řada věcí je tady vyloženě nechutná a to, co dokážou lidé udělat malým dětem, ve vás vyvolá hnus a vztek. „Kaštánek“ je chladnokrevně vyprávěný příběh, který vás zasáhne na nejcitlivějším místě. A je přitom úplně jedno, zda jste muž nebo žena. Otřesné rodinné tragédie se tu prolínají s aktuálními politickými a sociálními otázkami, protože jednou z důležitých postav je dánská ministryně sociálních věcí.

Ta před rokem přišla o svou dceru. Nikdo nepochyboval o tom, že dívka zemřela, ale nyní se ukazuje, že to nemusí být pravda. „Kaštánek“ má hned několik komplikovaných a zamotaných zápletek. Skvělým tahem byl i výběr ústřední dvojice. Vyšetřovatelka Naia Thulinová touží po kariéře v oddělení počítačové kriminality, ale proti své vůli tvrdne v oddělení vražd. Jejím parťákem se stane Mark Hess, kterého poslali do Kodaně z Europolu. Ačkoliv je tu Mark za trest a nejdřív se snaží práci vyhýbat, brzy se zakousne do případu a bez ohledu na následky pátrá po sériovém vrahovi.

„Kaštánek“ je brutální a cynický příběh o čistokrevném zlu. Když si budete říkat, že už to nemůže být horší, autor vás přesvědčí o tom, jak se mýlíte. Čtení vyžaduje pevné nervy a silné žaludky. Sveistrup si evidentně předsevzal, že se zařadí mezi nejlepší skandinávské autory detektivek. A víte co? On nechal konkurenci daleko za sebou. „Kaštánek“ je jeden z nejlepších thrillerů, jaké kdy byly napsány. Jak to Soren Sveistrup udělal? Vymyslel geniální zápletky, zasadil je do hororových kulis a nezapomněl ani na obyčejnou člověčinu. „Kaštánka“ psal s pochopením, s pokorou a s láskou k psanému slovu. „Kaštánek“ je hold severským detektivkám a bylo by chybou přejít ho bez povšimnutí.

Hodnocení: 100 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.