Jste zde: Recenze » Recenze: Samuel Bjørk - Clona

Recenze: Samuel Bjørk - Clona

Recenze

První obětí vyšinutého vraha byla mladičká baletka. Tu našli v horském jezeře obklopenou podivnými rekvizitami. Druhou obětí byl nadějný saxofonista. Toho našli v pochybném hotýlku a ani u něj nechyběly podivné rekvizity. Veřejnost je zděšená a speciální vyšetřovací jednotka se ani neodvažuje pomyslet na to, že v Norsku řádí sériový vrah s perverzními choutkami.

Pod pseudonymem Samuel Bjørk se skrývá norský zpěvák, dramatik a textař Frode Sander Øien (1972). Ten má za sebou už obdivuhodnou kariéru. V jednadvaceti letech napsal a úspěšně publikoval první divadelní hru a od té doby je literárně činný. Jeho „vážné“ romány získaly řadu cen a oblíbili si je nejen čtenáři, ale i recenzenti. O tom, že Bjørk umí psát, netřeba pochybovat. Psaní detektivek pro něj není obživou, ale příjemným zpestřením.

Bjørk si psaní detektivek užívá, a tím pádem si vy budete užívat jejich čtení. Jako první vyšel nervy drásající román „V lese visí anděl“, který si brzy našel své nadšené příznivce. Následovala mrazivá „Sova“ a nyní se v obchodech objevil třetí, volně navazující díl „Clona“. Knihu opět vydalo nakladatelství Plus a určitě nejsem jediná, kdo „Clonu“ považuje za nejlepší knihu série. Autor dodržuje všechny tradice severské krimi a vy tu najdete všechno, kvůli čemu je tento žánr tolik vyhledávaný.

V předchozích knihách „V lese visí anděl“ i v „Sově“ pátrali policisté po úchylných vrazích s podivnými choutkami. Zatímco v románu „V lese visí anděl“ někdo věšel po lesích nevinná děvčátka, v „Sově“ vrah naaranžoval svou oběť jako sovu. Ve „Cloně“ šel autor ještě dál. Od počátku si můžete lámat hlavu nad tím, zda v Norsku úřaduje nelítostný šílenec, nebo zda vrah sleduje nějaký temný cíl. To, co autor využil v předchozích dílech, tu klidně může být falešnou stopou. Proto buďte ostražití a autora nepodceňujte. On totiž moc dobře ví, že detektivky jsou hry, jejichž cílem je porazit protihráče (čtenáře).

Bjørk využil několik geniálních triků, aby vás co nejvíce zmátl. Na konci zůstanete s pusou dokořán a nejspíš si budete nadávat, proč jste na to ksakru nepřišli dřív? „Clona“ je jako detektivka poctivá a její autor se nezpronevěřil ani jednomu z detektivních pravidel. Hlavním hrdinou je Holger Munch, policista ve středním věku. V jeho speciálním týmu se opět objeví atraktivní Mia a velký prostor tu dostanou i jejich osobní problémy a rodinné životy.

Holger i Mia jsou napsaní podle vzoru severských detektivů. Oba se něčím trápí a oba mají ve své minulosti něco, co by si přáli změnit. Holgerův smutek je latentní a on už se s ním naučil jakž takž fungovat, kdežto Mia je čím dál víc rozháraná a její duše si přeje, aby nalezla klid a její trápení definitivně skončilo. „Clona“ má filmový potenciál a dá se říct, že připomíná scénář. Scény jsou akční, rázné a dialogy krátké a úderné. Autor si hraje s jazykovými prostředky stejně, jako si hraje s vašimi emocemi.

„Clona“ je výjimečně zdařilý krimi román, který potěší všechny fanoušky žánru. Svět je tu drsný, lidé vesměs brutální, ale přesto tu základní věci fungují tak, jak mají. Samuel Bjørk je rozený vypravěč s talentem od pána boha. Je vidět, že ho psaní „Clony“ bavilo a že si ho užíval. Díky tomu si jeho knihu užijete i vy a rádi mu odpustíte, že vás doběhl. Upřímně řečeno, kvůli tomu přece detektivky čteme, no ne?

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.