Jste zde: Informace » Recenze: Stefan Spjut - Stallo

Recenze: Stefan Spjut - Stallo

Informace

O nově vycházejícím románu „Stallo“ Stefana Spjuta se uvádí, že je těžko zařaditelný. Povím vám, kam ho zařadit můžete – na seznam knih, které si chcete přečíst.

Co tedy tento tajemný, více než pětisetstránkový spis přesně je? Ani detektivka, ani horor, ani pohádka, ani pověst o trollech – a přesto od každého kousek.

Kouzelná úvodní kapitola nám dětským okem vylíčí osamělou chatu a stísňující hrůzu, která přichází z okolního lesa. Z této strašidelné rodinné rekreace se ale vrátí jen matka, chlapec za podivných okolností zmizí. Po této předehře přichází na scénu svéhlavá pečovatelka Susso, která zdědila víru v existenci nadpřirozených bytostí v severských lesích. Tato víra v legendy se snoubí s životem v moderním světě a jeho technickými vymoženostmi – fotopastmi, webovými stránkami apod. Pokud narazíte na trolla, v dnešní době ho prostě nahrajete na mobil. Jak Susso pátrá po podivném skřetovi, zahlédnutém vyděšenou stařenkou, paralelně sledujeme podivnou komunitu lidí, majících s trolly a skřítky bizarní úzký vztah. Každá tajemná narážka na detaily tohoto soužití vás přibije k tomu, na čem právě sedíte/ležíte (popř. k tyči v MHD, u které se kromě kinklání zvládáte i začíst) a zvětší vaše už tak značná očekávání od zbytku příběhu.

O žádnou pohádkovou romantiku se opravdu nejedná – když na vás zvenčí přes okno vytrvale zírá metr vysoký stařík divoké vizáže nebo vám trollové kálejí v kuchyni, jdou pohádky i legrace stranou. Trollové i skřítci navíc baží po lidských dětech, a hádejte, jak si je asi opatřují… Třeba tak, že vám napochodují do obýváku a žádají vašeho špunta, jako odměnu za jakousi službu, kterou vám dle svého názoru v minulosti prokázali – Němcová s Erbenem by jistě vědoucně přikyvovali. A cože je to ten „stallo“? Nic jiného než hrůzná bytost ze sámských legend, před kterou je radno střežit ratolesti. Opatrnosti ale není nazbyt ani ve Švédsku moderní doby, jenže kdo by věřil na trolly (povšechný název pro nadpřirozené bytosti s lidskými rysy zpozorované ve Skandinávii).

Na tajemné lesy za polárním kruhem se třesou turisté z mnoha zemí, přijíždějí s více či méně roztomilými předsudky a chtivě přehrabují suvenýry, jejichž kvalitu nejsou schopni poznat. Mnozí domorodci jsou ale radši také slepí, policie je k stopám odkazujících na nadpřirozeno víc než skeptická, a tak nečekejte, že se heslo „pomáhat a chránit“ vztahuje i na blízká setkání trollího druhu. Tady se zachraň, kdo jak můžeš a radši tutlej, tutlej, tutlej…

Některá vysvětlení, o kterých čtenář dychtivě doufá, že je na příštích několika stech stránkách určitě najde, nakonec nepřijdou. Kdybychom se ale všechno dozvěděli, kouzlo by se ztratilo. Přesto věřte, že na konci nebudete frustrovaní, uklidnění se nám dostane, jen v jiné podobě, než jsme ho čekali.

Milovníci detektivek se nemusí strachovat, že se nevyžijí. Taktéž ať věří, že takovýhle gang na unášení dětí ještě neviděli. Nejen, že se strhující akce dočkáte, navíc se cestou vyválíte v takové směsici motivů a stakilogramů spisovatelského umu, že se nebudete stačit divit, kde se Stefan Spjut dosud schovával.

Hodnocení: 100 %

Lucie Ferrante

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.