Jste zde: Recenze » Recenze: Thomas Enger – Kamenný déšť

Recenze: Thomas Enger – Kamenný déšť

Recenze

Recenze knižní novinky od Thomase Engera.

...

Od doby, kdy Larssonovo Milénium zaznamenalo celosvětový úspěch, se na pultech českých knihkupectví objevují krimi romány severských autorů v nepřeberném množství. Až na pár výjimek se však většinou jedná o průměrné tituly, na které si za čas už pravděpodobně nikdo nevzpomene. Jedním z plejády spisovatelů lesnaté, zasněžené Skandinávie je i nor Thomas Enger, jehož nový román Kamenný déšť je prvním v pořadí z plánované šestidílné série. 

Kdo se těší na příběh s neokoukaným hrdinou a originální zápletkou, bude asi v úvodu trochu zklamán. Henning Juul je novinář, který se vrací do redakce internetových novin 123nyheter po dvou letech od tragické události, kdy při požáru v jeho bytě zahynul jeho šestiletý syn Jonas. Hned první den v práci se zúčastní tiskové konference, kde policie oznámí nález mrtvé ženy, zavražděné obzvláště brutálním způsobem – byla zbičována a ukamenována, vrah ji také usekl jednu ruku. Henning se velice rychle vžije zpět do role žurnalisty a pustí se do vlastního pátrání… 

Thomas Enger je často poměřován se svým slavnějším krajanem Jo Nesbøm. Ve srovnání s ním je však Engerův styl mnohem přímočařejší. Namísto několika zdánlivě na sobě nezávislých dějových linií, které se v závěru spojí v jeden celek, je děj Kamenného deště zaměřen na vyšetřování vraždy z pohledu několika osob. Hlavní příběh tvoří pátrání novináře Henninga, o jehož životě se postupně dočítáme z vložených flasbacků. Henning se tak stává poměrně propracovanou postavou a nepůsobí plochým, nevýrazným dojmem. Také další osoby, ať už více či méně důležité, jsou popsány velice barvitě – od policisty Bjarneho Brogelanda, který se aktivně podílí na vyšetřování, až po Henningova kolegu Kåreho, trpícího tourretovým syndromem. Ten má v příběhu čistě komickou úlohu a díky větám jako: „Počty čtenářů PŘESAHUJÍ STROP! Do prdele, DO PRDELE!“ si jej čtenáři jistě zamilují. Konečné objasnění případu se nese v duchu klasických detektivek, kdy se postupně dozvídáme, kdo a jak oběť zavraždil, motiv a další okolnosti vraždy. Samotný závěr knihy naznačí, jakým směrem se bude celá knižní série ubírat a co bude jejím smyslem. 

O tom, že Thomas Enger neskončí zapomenut v propadlišti knižních dějin, jsou přesvědčeni prozatím minimálně v Norsku, kde se stal Kamenný déšť okamžitě bestsellerem. Nakladatelství Gylendal o něm dokonce prohlásilo, že to je „pravděpodobně ten nejlepší rukopis detektivního románu, který jsme kdy od začínajícího autora přijali.“ Je otázkou, zda spisovatelův debut osloví čtenáře detektivního žánru také u nás. Já však zastávám názor, že tento první díl má potenciál a ambice vyústit v kvalitní a úspěšnou sérii.

Ondřej Kolovrat

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

Autor: [emailm] - Komentář ze dne: 21.02.2013 11:37:49
No, podle recenze to vypadá zajímavě :)


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.