Jste zde: Recenze » Recenze: Yrsa Sigurđardóttir - Katarze

Recenze: Yrsa Sigurđardóttir - Katarze

Recenze

Ona je psycholožka specializující se na sexuálně zneužívané děti. On je policejní vyšetřovatel a tak trochu sukničkář. Náhoda je už potřetí svede dohromady při pátrání po sadistickém vrahovi, který nezná slitování. „Katarze“ je dalším dílem napínavé detektivní série a Yrsa v ní překonala všechna očekávání.

Islandská spisovatelka Yrsa  Sigurđardóttir (1963) patří bezesporu k nejlepším autorkám drsné severské krimi. Ačkoliv tato dáma vystudovala stavební inženýrství a psaní se věnovala pouze ve volných chvílích, její detektivky patří k tomu nejlepšímu, co může žánr nabídnout. Yrsu proslavila série s právničkou a amatérskou vyšetřovatelkou Tórou a obrovský úspěch zaznamenal i její román „Pamatuji si vás všechny“. V něm Yrsa spojila detektivku s hororem a vznikl příběh, při kterém vám bude běhat mráz po zádech.

V aktuální novince „Katarze“ z nakladatelství Metafora opět vystupuje dvojice Freya a Huldar. Yrsa v knize využila všechno, díky čemuž jsou její knihy excelentní, a tak vás čeká jedinečný zážitek. Ostatně, neříká se, že do třetice všeho nejlepšího? Čtení si užijete už jen proto, že Yrsa má cit pro psané slovo a v jejím podání jsou čtivé i popisy a charakteristiky. Z textu je znát, že si vyhrála s každým odstavcem i větou. K mistrně napsanému příběhu přidejte komplikovanou zápletku, svižné dialogy a řadu hororových scén a získáte jakous takous představu o tom, na co se můžete těšit. A protože jsou ve hře děti, nebude nouze ani o emoce.

Hlavní hrdinové, Freyja a Huldar, mají dobrý důvod pro to, aby si šli z cesty, ale osud tomu chtěl, aby se opět setkali při vyšetřování brutálních zločinů, jaké Island ještě nezažil. Vždyť i otrlému vyšetřovateli Huldarovi se dělá špatně při sledování videa, v němž je vidět, jak si vrah pohrává se svou první obětí. Yrsa spojila ožehavé téma šikany se zneužíváním sociálních sítí a vytvořila děsivě reálný příběh. „Katarze“ je příběh plný zla a zášti, kterých jsou schopné už velmi malé děti. Pokud máte doma vlastní potomky, nejspíš se vám udělá špatně z představy, že něco podobného by se mohlo odehrát i u nás.

„Katarze“ je také čistokrevná klasická detektivní hádanka. Yrsa je excelentní manipulátorka, a protože je to chytrá ženská milující záhady a intriky, stále bude o několik kroků před vámi a bude vás mít tam, kde potřebuje. Paradoxní a úžasné přitom je, že správné řešení budete mít stále před očima a Yrsa vám bude doslova vnucovat všechna vodítka potřebná k vyřešení. Pokud se vám ale opravdu povede celý případ vyřešit, potom před vámi smekám. Pravděpodobnější ovšem je, že budete tápat až do samotného konce.

Zápletka je založená na geniálním triku, a až zjistíte, jak jste se nechali oblafnout, budete se smát sami sobě. Kromě detektivních záhad vás nenechá chladnými otázka, jakže to vlastně dopadne s hlavními hrdiny? Dá se Freya a Huldar dohromady, nebo si půjde každý svou vlastní cestou? Aniž bych cokoliv prozradila, tak naznačím, že i v tomhle je Yrsa naprosto svá. „Katarze“ je úžasně čtivá detektivka, která patří k tomu nejlepšímu, co nám můžou severští autoři nabídnout. Pokud jste už ale četli oba předešlé díly, tak vám to ani nemusím říkat, že?

Hodnocení: 100 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.