Jste zde: Již vyšlo » Kameník

Kameník

Camilla Läckberg

2010, Motto

Originální název: Stenhuggaren

Překlad: Eva Nováčková

ISBN: 978-80-7246-537-8

Stran: 408

Vazba: vázaná

Při lovu humrů u pobřeží švédského letoviska Fjällbaca objeví místní rybář tělo utopené holčičky. Při pitvě vyjde najevo, že nešlo o nešťastnou náhodu, ale o vraždu. Román od švédské královny detektivek, napínavý od první do poslední stránky. Evropský bestseller. Na scéně se opět objevuje spisovatelka Erica Falcková a detektiv Patrik Hedström - společně pátrají po pedofilovi, který utopil malou dívenku, a poté hodil její tělo do moře.

Při lovu humrů místní rybář v moři objeví tělo utopené holčičky. Z počátku se všichni domnívají, že jde o tragickou událost, že dívenka spadla do vody nešťastnou náhodou. Pitva ale ukáže něco jiného – patolog najde v plicích holčičky sladkou vodu, dokonce i se zbytky mýdla. Vyplývá z toho jen jediná možnost – dívka byla utopena ve vaně a teprve pak někdo její tělo pohodil do moře. Kdo by ale mohl chtít sedmileté Sáře tak strašně ublížit? A proč?

Komplikovaným vyšetřováním vraždy je znovu pověřen Patrik Hedström z tanumhedské policejní stanice. Spolu se svými kolegy stojí před naprostým mystériem.

Patrik se stal nedávno otcem a jeho partnerka Erika mateřství obtížně zvládá, utápí se v depresích a neschopnosti péči o Mají spojit s prací v domácnosti. Patrik by ji měl více pomáhat, ale pátrání po vrahovi je tak komplikované, že naopak domů přichází vyčerpaný a až hodně pozdě večer. Cítí špatné svědomí, že není Erice větší oporou, ale je rád, že může z domova utíkat do normálního světa dospělých. Nikdy ale dosud nestál před obtížnějším vyšetřováním. Je zkomplikováno i tím, že Sára byla dcerou Eričiny přítelkyně Charlotty, která se s manželem Niclasem jen před několika měsíci přistěhovala do Fjällbacky. Niclas je lékař a kvůli osobním zájmům se dosud dostatečně nevěnoval hledání nového domova, takže rodina s dalším malým chlapečkem Albinem zatím bydlí v domě Charlottiny matky a jejího manžela Stiga. Když Patrik prošetřuje jednotlivé členy rodiny, ukazuje se, že zde není nic úplně jednoduché a všichni ukrývají nějaká tajemství. Sářina babička Lilian pečuje o těžce nemocného manžela Stiga, ve volném čase se ale s nadšením věnuje sousedským půtkám a rozepřím s nejbližším sousedem Kajem, který se v nenávisti rovněž vyžívá. Lilian právě jeho, nebo Kajova ne zcela normálního syna Morgana, obviní z vraždy holčičky. Při vyšetřování se ukáže, že za idylickou fasádou malého městečka se ukrývá všechna možná špatnost, rodinné nesváry, dokonce i pedofilie s tragickými následky.

Policisté jsou v pokušení přijmout nabízející se vyřešení vraždy, ale Patrik tuší, že je za ní o hodně víc a že je třeba pátrat v minulosti. Mezitím je další člověk v obrovském nebezpečí, že ztratí život... Vrah nebo vražedkyně ve snaze svést policii ze stopy dá „výchovnou lekci“ matce jiného malého dítěte a dokonce se něčeho podobného odváží i vůči Patrikově dceři Maje. Na štěstí děti neutrpí vážnou újmu, i když podrobné prošetřování potvrdí souvislost s vraždou Sáry.

Na policejní stanici to vře hlavně poté, co se neschopný policista Ernst dopustí vážného přešlapu, který vyústí v tragédii. Tentokrát ho už nezachrání ani komisař Mellberg, který se obává o vlastní kariéru, a Ernsta se konečně zbaví. Patrika nakonec na stopu pachatele přivede šťastná náhoda a současně se mu podaří zachránit život, visící na posledním vlásku.

Erika si dělá velké starosti o svou sestru Annu a její dvě děti. Anna se po krátkém pokusu o osamostatnění znovu vrátí ke svému – teď už bývalému manželovi – který ji krutě napadá a znemožňuje jí normální život. Jejich manželství nakonec skončí – jak jinak než tragédií.

Souběžně s dějem románu probíhá další děj, posunutý o generaci dozadu, ale neméně zajímavý. Jeho nositeli jsou kameník Anders a jeho manželka Agnes, která, jak se v závěru knihy ozřejmí, byla tvrdá a náročná, ale také bezmezně krutá a zlá. Autorka zasvěceně ukazuje, jak se chudým vrstvám ve Švédsku žilo ve dvacátých letech, době, kdy tolik lidí hledalo východisko v odstěhování do zaslíbené země Ameriky.

Nitky osudů všech postav se posléze propojí.

Zdroj: Nakladatelství Motto, www.motto.cz

Komentáře ke knize

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K této knize nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Nahoru


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.