Jste zde: Již vyšlo » Kazatel

Kazatel

Camilla Läckberg

2010, Motto

Originální název: Predikanten

Překlad: Eva Nováčková

ISBN: 978-80-7246-515-6

Stran: 360

Vazba: vázaná

V pobřežních skalách poblíž švédského městečka Fjällbacka je objevena mrtvola ženy. Pod tělem oběti jsou však nalezeny kostry dvou dalších žen, které zmizely před dvaceti lety. Pitva potvrdí, že všechny tři zemřely stejným způsobem. Jde o jednoho vraha, který se z neznámých důvodů na dvacet let odmlčel, nebo někdo původního pachatele napodobuje? Situace se ještě zhorší, když z blízkého kempu beze stopy zmizí sedmnáctiletá dívka.

V časném letním ránu se šestiletý chlapec tajně vytratil z domova a chtěl si v blízkých skalách hrát na rytíře, který bojuje se stohlavou saní. Ve skalní soutěsce "Králova strž" nedaleko přímořského městečka Fjällbacky ale na zemi zahlédl ležící ženu, která na něho hleděla otevřenýma očima. “Zvláštní bylo, že se ta paní vůbec nepohnula". S děsem se rozběhl domů. Chlapcovi rodiče okamžitě volají na policejní stanici.

Kriminální komisař Mellberg, vytrhuje ze spánku detektiva Patrika Hedströma. Nevyspalý Patrik, trávící dovolenou se svojí partnerkou Erikou, je mrzutý. Erika má každým týdnem rodit a on jí chtěl pomoci překonat horké dny, které jsou pro činorodou Eriku úmorné. Místo příjemné snídaně ve dvou, odjíždí Patrik do soutěsky, kde už policejní technici provádádí ohledání místa činu..

Toho dne nezůstává jen u jednoho nálezu. Pod dívčiným tělem se nachází dvě staré kostry. Na policejní stanici v Tanumshede vládne neklid. Není  to jen hloupý  žert ?! Vyšetřování začíná být nesmírně  komplikované a Patrik ve dne v noci nemyslí na nic jiného, než jak má postupovat.

Po zjištění, že kostry nepochybně patří dvěma mladým dívkám, které v městečku koncem sedmdesátých let beze stopy zmizely, si policisté uvědomí, že současná vražda nepochybně souvisí i s tímto dávným případem. Na kostrách jsou zjištěny stejné zlomeniny a zranění, jako na současné oběti. Vrah musel být totožný, nebo ho někdo pečlivě napodobil. Zjistí se , že obětí je německá turistka Tanja, bydlící v místním kempu s kamarádkou. Do Švédska a konkrétně do Fjällbacky ji vedl nějaký záměr, o němž se svou kamarádkou nemluvila.

Situace se ještě zhorší, když z blízkého kempu beze stopy zmizí  další, sedmnáctiletá  Němka Jennny.. Pátrání po ní je bezúspěšné a policie se obává, aby ji nepotkal stejný osud jako Tanju.

“Bylo tu chladno a ona byla kromě maličkých kalhotek nahá. Tělo ji na mnoha místech bolelo. Tiskla kolena pod bradou a pažemi nohy objímala. První paniku vystřídal strašný strach, který se jí zakusoval až do morku kostí. Jak se sem dostala? A proč? Kdo ji svlékl? Pochopila, že vlastně vůbec nechce znát odpověď. Stalo se něco příšerného, ale nevěděla co, hrůza ji ochromovala.”

V případu tehdejších nezvěstných – patrně zavražděných dívek – měli jen jediného podezřelého, Johannesa Hulta, kterého tenkrát policii ohlásil jeho bratr Gabriel Hult. Než tehdy mohli hlášení prošetřit, Johannes spáchal sebevraždu oběšením. Údajně se jeho citlivá povaha nevyrovnala s policejním vyšetřováním. Je tedy patrné, že i kdyby byl tehdy skutečně vinen, nemohl spáchat současnou vraždu v Královské strži. Možná, že tenkrát skutečně nešlo o něho, ale únoscem či vrahem byl někdo jiný, kdo na dalších dvacet let zmizel a nyní se znovu objevil. Nebo snad jde o šílence, který tehdejšího vraha napodobuje.

Postupně se zájem policistů soustřeďuje na rodinu Hultových. Jde o velice bohatou a známou rodinu. Patriarcha Ephraim Hult před lety v kraji proslul jako hlava volného církevního společenství, sekty, a dosud – dlouho po své smrti – je znám jako Kazatel. V letech své největší slávy spolu s tehdy malými syny Gabrielem a Johannesem měli schopnost léčit a uzdravovat nemocné...

Zdroj: Nakladatelství Motto, www.motto.cz

Komentáře ke knize

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K této knize nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Nahoru


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.