Kolik stojí mezinárodní řidičský průkaz v roce 2024?
- Základní poplatek za vydání mezinárodního řidičského průkazu
- Doba platnosti průkazu a její vliv
- Rozdíly v ceně dle typu průkazu
- Kde lze průkaz vyřídit a zaplatit
- Expresní vyřízení a příplatky za urgentnost
- Způsoby platby správního poplatku
- Ceny v různých městech České republiky
- Srovnání cen se zahraničím
- Doplňkové administrativní poplatky při vyřizování
- Platnost průkazu v jednotlivých zemích světa
Základní poplatek za vydání mezinárodního řidičského průkazu
Potřebujete mezinárodní řidičák? Zaplatíte za něj pouhých 50 korun. Je to vlastně směšně málo, když si uvědomíte, že v jiných evropských zemích dají řidiči za podobný doklad klidně i tisícovku.
Na úřadě to zvládnete vyřídit raz dva. Poplatek můžete hodit na přepážce rovnou v hotovosti nebo pípnout kartou - jak je vám příjemnější. Jen počítejte s tím, že si možná připlatíte za fotku, pokud ji nemáte vlastní.
Zajímavé je, že ať už si vyberete tříletý průkaz podle Vídeňské úmluvy nebo roční podle Ženevské, cena zůstává stejná - těch 50 kaček. Když si to srovnáte třeba s cenami letenek nebo ubytování v zahraničí, je to opravdu pakatel.
Stát tuhle nízkou cenu drží schválně, aby cestování bylo dostupné pro každého. Vždyť kdo by chtěl, aby mu vysoký poplatek za řidičák pokazil plány na super dovolenou nebo pracovní cestu?
A co když se vám průkaz ztratí nebo zničí? Žádná tragédie - přijdete na úřad, zaplatíte znovu těch 50 korun a máte ho na počkání. Bez zbytečného papírování a průtahů. Celý systém je nastaven tak, aby vám co nejvíc ulehčil život. Není to příjemné, když aspoň něco funguje jednoduše a za rozumnou cenu?
Doba platnosti průkazu a její vliv
Tři roky můžou utéct jako voda, zvlášť když cestujete. Mezinárodní řidičák vám vydrží přesně tři roky a pak musíte na úřad pro nový. Není to žádná velká věda - zaplatíte jen padesátikorunu a máte vystaráno.
Typ průkazu | Cena | Platnost | Doba vyřízení |
---|---|---|---|
Mezinárodní řidičský průkaz dle Vídeňské úmluvy | 50 Kč | 3 roky | 15 minut |
Mezinárodní řidičský průkaz dle Ženevské úmluvy | 50 Kč | 1 rok | 15 minut |
Plánujete roadtrip po Státech nebo projížďku po asijských zemích? Pak je načasování vyřízení mezinárodního řidičáku docela důležité. Představte si, že máte v plánu několik cest během příštích let - to se pak vyplatí zařídit si průkaz tak, abyste z něj vytěžili maximum.
Za těch 50 korun dostanete vlastně docela dost muziky - tříletý průkaz, se kterým můžete řídit skoro všude na světě. To není špatný deal, co říkáte? Je to vlastně levnější než jedna káva v centru Prahy.
Chystáte se na delší dobu do zahraničí? Třeba na půlroční pracovní stáž nebo cestu po Jižní Americe? Dejte si pozor, ať vám průkaz nevyprší někde v daleké cizině. Nový totiž dostanete jedině doma v Česku, a to by mohla být pěkná patálie.
Pro světoběžníky to znamená každé tři roky zajít na úřad. I kdybyste cestovali deset let v kuse, vyjde vás to jen na 200 korun. To je vlastně směšná částka, když si představíte, kolik stojí letenky nebo ubytování.
A ještě jedna důležitá věc - nezapomeňte si s sebou do zahraničí vzít oba řidičáky - český i mezinárodní. Je to jako když máte knihu a její překlad - jeden bez druhého vám moc platný nebude.
Rozdíly v ceně dle typu průkazu
Cestování autem do zahraničí už dávno není žádná věda, ale bez správného mezinárodního řidičáku se můžete dostat do pěkné kaše. Naštěstí to u nás není žádná velká hitparáda s cenami - na rozdíl třeba od západní Evropy, kde si za podobný papír pěkně připlatíte.
Máme dva typy mezinárodních řidičáků. Ten podle Vídeňské úmluvy vás vyjde na padesátku, zatímco za Ženevskou variantu vysázíte stovku. Proč ten rozdíl? Je to prosté - Vídeňská verze je jednodušší na zpracování a používá ji víc lidí.
Ceny jsou pevně dané zákonem, takže ať už jdete na úřad v Praze nebo v poslední vesnici, zaplatíte všude stejně. Žádné smlouvání nebo splátky nepřipadají v úvahu - prostě to cinkne rovnou na dřevo.
Ztratili jste průkaz nebo vám spadl do vody? Smůla, budete muset vysázet stejnou částku znovu. Jestli potřebujete oba typy průkazů najednou (třeba když se chystáte projet půlku světa), připravte si stopade.
Co vlastně v té ceně máte? Úplně všechno - od tisku přes laminování až po všechno to papírování. Žádné skryté poplatky nebo příplatky za rychlost. Patnáct pracovních dní si to prostě počkáte, ať se vám to líbí nebo ne.
Když to srovnáme se zahraničím, jsme na tom vlastně docela dobře. V některých zemích na západ od nás byste za stejný průkaz nechali i několik desítek eur. Takže si vlastně nemáme na co stěžovat, co říkáte?
Mezinárodní řidičák za pár stovek je malá cena za svobodu projet půlku světa
Radmila Dvořáková
Kde lze průkaz vyřídit a zaplatit
Potřebujete mezinárodní řidičák? Je to mnohem jednodušší, než si možná myslíte! Zaplatíte jen 50 korun a můžete zajít na jakýkoliv úřad obce s rozšířenou působností - klidně i mimo své bydliště. Super, ne?
Než vyrazíte na úřad, připravte si platný řidičský průkaz, občanku nebo pas a jednu fotku. Ta fotka musí být aktuální - žádné staré snímky z dovolené před pěti lety! Pokud jste na úřadě nedávno něco vyřizovali, možná vaši fotku už mají v systému.

Nejlepší zpráva? Průkaz většinou dostanete rovnou na místě! Maximálně si počkáte 20 minut, což je ideální čas na kafe v nedaleké kavárně. Jestli spěcháte, doporučuju přijít ráno - to bývá na úřadech největší klid.
Mezinárodní řidičák vám bude platit tři roky, pokud vám dřív nevyprší ten český. Důležité je vědět, kam se chystáte - podle toho dostanete buď vídeňský, nebo ženevský typ průkazu. Nejste si jistí, který potřebujete? Úředníci vám rádi poradí.
Celý proces je fakt jednoduchý - žádné složité papírování nebo běhání po úřadech. Přijdete, vyplníte jednoduchý formulář, zaplatíte a za chvíli odcházíte s novým průkazem v kapse. Ideální je předem mrknout na úřední hodiny nebo si dokonce zarezervovat čas online, pokud to váš úřad nabízí.
Expresní vyřízení a příplatky za urgentnost
Potřebujete rychle mezinárodní řidičák? Není problém! Za základních 50 Kč ho dostanete do pěti pracovních dnů, ale co když hoří termín?
Život někdy přináší nečekané situace - třeba když vám šéf v pondělí oznámí, že ve středu letíte služebně do zahraničí. V takových případech zachrání situaci expresní vyřízení. Do druhého dne vás to vyjde na 250 korun, a pokud potřebujete průkaz ještě ten samý den, připravte si celkem 450 Kč.
Na úřadě vám stačí předložit občanku, současný řidičák a fotku - stejně jako při běžném vyřízení. Zaplatit můžete na místě hotově nebo kartou, ale pozor, bankovní převody nejsou možné. A kdyby náhodou úřad nestihl váš průkaz vyřídit v slíbeném čase? Nebojte, příplatek za spěch vám vrátí.
Myslete ale na to, že expresní vyřízení není automatická jistota. Zvlášť před létem nebo svátky bývá na úřadech nával a může se stát, že expresní službu dočasně pozastaví. Proto radši předem brnkněte a ověřte si, jestli je rychlé vyřízení možné.
Jestli plánujete dovolenou s předstihem, není důvod spěchat a připlácet. Těch pár stovek navíc si schovejte třeba na zmrzlinu u moře. Express si nechte pro situace, kdy vás tlačí čas - třeba při nečekané služebce nebo když zjistíte na poslední chvíli, že v cílové zemi mezinárodní řidičák vyžadují.
Nezapomeňte na kvalitní fotku - musí být aktuální (ne starší než půl roku) a splňovat všechny předpisy. I když spěcháte, tyhle základní požadavky zkrátka obejít nejdou.
Způsoby platby správního poplatku
Tak jste se konečně rozhodli vyřídit si mezinárodní řidičák? Padesátikoruna vás od něj dělí - to je ta částka, kterou musíte zaplatit jako správní poplatek. Není to žádná věda, ale pojďme si říct, jak na to nejjednodušeji.
Nejrychlejší cesta? Prostě přijdete na úřad a zaplatíte na místě - buď vytáhnete hotovost, nebo pípnete kartou. I když pozor, ne všude mají terminál, takže se radši předem zeptejte.
Nechce se vám stát frontu? Můžete to hodit na účet úřadu přes internetbanking. Jen si nezapomeňte zjistit správné číslo účtu a hlavně ten speciální symbol, ať vaše platba nezabloudí někam do černé díry úředního systému. A určitě si schovejte potvrzení - budete ho potřebovat.
Pro staromilce tu máme dobrou starou složenku typu A. Tu seženete na poště nebo přímo na úřadě. Počítejte ale s tím, že si připlatíte za poštovní služby. A proboha, vyplňte ji pořádně - hlavně ten variabilní symbol, ať se vaše peníze neztratí.
Jste spíš na moderní vlně? Šupněte to přes mobil nebo internet. Je to rychlé, pohodlné a nemusíte nikam chodit. Jen si dobře zkontrolujte všechna čísla a uložte si potvrzení - nikdy nevíte, kdy se bude hodit.
Hlavní je nezapomenout, že bez zaplacení vám průkaz nevydají. Pokud spěcháte, běžte radši platit osobně na úřad. Převody můžou trvat i několik dní, než se prokousají systémem.
A malý tip na závěr - některé úřady už umí i online rezervace. Můžete si zamluvit čas a někdy i zaplatit předem. Stačí se jen podívat na web vašeho úřadu, jestli tuhle vychytávku nabízejí.
Ceny v různých městech České republiky
Jak si zařídit mezinárodní řidičák bez zbytečného stresu? Je to vlastně docela jednoduchý proces. Základní poplatek 250 korun platí prakticky všude, ať už jste v Praze nebo třeba v Brně. A nejlepší na tom je, že to většinou zvládnete během čtvrthodinky!
Jasně, v některých menších městech můžete narazit na příjemnější ceny - třeba v Mladé Boleslavi nebo Kolíně vás to vyjde jen na 220 korun. To už stojí za zvážení, ne? A pokud to potřebujete jako blesk, v Olomouci nebo Hradci si můžete připlatit stovku za expresní vyřízení.
Důležitá věc, na kterou nezapomeňte - průkaz vám může platit buď rok, nebo tři roky. Záleží na tom, jaký typ si vyberete. Cena je stejná, tak proč nevzít rovnou tříletý, že? V Budějcích nebo ve Zlíně vám s výběrem rádi poradí, a to úplně zadarmo.
Super je, že některá města jdou s dobou. Třeba v Ústí nebo Pardubicích si můžete zarezervovat čas online. Žádné zbytečné čekání v dlouhých frontách! A co budete potřebovat? Jen občanku, fotku a platný řidičák. Fotku si můžete nechat udělat i přímo na úřadě - vyjde vás to na 100 až 150 korun, podle toho, kde jste.

Takže vidíte, není to žádná věda. Stačí si jen vybrat, kde to vyřídíte, a za chvilku můžete vyrazit na cesty po celém světě!
Srovnání cen se zahraničím
Kolik stojí mezinárodní řidičák? Věřte nebo ne, u nás vás vyjde jen na padesátikorunu! To je vlastně naprostá pakatel, když se rozhlédneme po světě.
Zkuste hádat, kolik by vás stejný průkaz stál třeba u sousedů v Německu. No, připravte si pěkných 400 korun! A to ještě není nic proti Rakušákům, kde za něj vysázíte rovnou pětikilo. Francouzi? Ti si účtují dokonce 625 korun, a někde i víc.
Za velkou louží v USA vás mezinárodní řidičák vyjde na slušných 450 korun, a to nepočítáme extra poplatky za expresní vyřízení. Britové jsou na tom o něco lépe - zaplatí asi 160 korun.
A co naši východní sousedé? Poláci jsou na tom nejlépe - dají jen 35 korun. Zato Maďaři platí šestkrát víc než my! Slováci? Ti si připlatí dvojnásobek české ceny.
Skutečný šok vás čeká ve Skandinávii. Představte si, že ve Švédsku zaplatíte 800 korun a v Norsku dokonce přes tisícovku! No není to šílené?
Asie je kapitola sama pro sebe. Japonci vysází 700 korun, zatímco v Thajsku stačí 150. A když se podíváme k protinožcům, Australané zaplatí cirka šestistovku.
Takže když to shrneme - naše padesátikoruna je vlastně naprostý unikát. Jasně, možná časem trochu podraží, ale zatím si užívejme, že máme jeden z nejlevnějších mezinárodních řidičáků na světě!
Doplňkové administrativní poplatky při vyřizování
Chcete si vyřídit mezinárodní řidičák? Základní poplatek je sice jen 50 korun, ale počítejte s tím, že to nebude jediný výdaj. Jako řidič to určitě znáte - člověk musí být vždycky připravený na nějaké ty extra náklady.
Představte si, že potřebujete průkaz co nejrychleji, třeba před blížící se dovolenou. V takovém případě si připlatíte za expresní vyřízení - může vás to vyjít na 200 až 500 korun navíc. A co teprve když potřebujete ověřené kopie? Za každou stranu si připočtěte třicku.
Pozor na kolky - ty jsou někdy potřeba a musíte je mít koupené předem. K tomu připočtěte dvacku za manipulační poplatek. No a jestli si nejste jistí s vyplňováním formulářů, může vás čekat ještě konzultační poplatek.
Ztratili jste průkaz nebo se vám poškodil? Bohužel, budete muset znovu na úřad a celý proces absolvovat od začátku. Zaplatíte stejně jako poprvé, tedy minimálně těch základních 50 korun.
A když už jsme u těch překvapení - některé země vyžadují překlad dokumentů. To už může pěkně zabolet peněženku, protože soudní překladatel si účtuje i několik stovek. Chcete průkaz poslat poštou domů? Připočtěte si 40 až 100 korun podle typu doručení.
Nejlepší je zajít přímo na úřad a všechno si předem zjistit. Ušetříte si tak nepříjemné překvapení u přepážky a budete přesně vědět, kolik vás celá legrace bude stát.
Platnost průkazu v jednotlivých zemích světa
Cestování autem po světě? To chce přípravu! V rámci Evropské unie to máme jednoduché - stačí nám běžný český řidičák. Ale co když nás cesty zavedou dál?
Představte si situaci - právě jste přistáli v New Yorku a těšíte se na road trip po USA. Bez mezinárodního řidičáku byste ale daleko nedojeli. Američané ho vyžadují a platí tam jen rok. Totéž platí pro Kanadu - radši ho mějte při ruce. A víte, co je na tom všem nejlepší? V Česku ho pořídíte jen za 50 korun!
V Asii to není tak přímočaré. Japonci jsou v tomhle nekompromisní - bez mezinárodního řidičáku se za volant nepodíváte. V Thajsku nebo Vietnamu vás policisté taky důkladně proklepnou. A Čína? Ta si jede po svém - mezinárodní průkaz neuznává vůbec.
Standardně platí mezinárodní řidičák tři roky, ale pozor - některé země si to upravují po svém. Třeba v Africe často uznávají jen roční platnost. V zemích jako SAE nebo Katar s tím problém není, tam respektují plnou platnost.
Jižní Amerika je kapitola sama pro sebe. Brazílie nebo Argentina? Tam ho budete potřebovat určitě. Radši si ho vyřiďte, i když jedete do menších zemí - těch 50 korun vás nezruinuje a ušetříte si možné trable s policií.
A ještě jedna důležitá věc - vždycky si předem zjistěte aktuální pravidla země, kam míříte. Někde můžou chtít i překlad normálního řidičáku, třeba v Rusku. A pamatujte - mezinárodní řidičák nenahrazuje pas, je to jen doplněk k tomu českému.
Publikováno: 22. 06. 2025
Kategorie: doprava